Pavučina vztahů: Kdo jsou lidé Adriany Krnáčové

Pražská primátorka Adriana Krnáčová v úterý oddálila svůj pád, opozice ji nedokázala sesadit.  Kdo jí kryl záda? Na koho se může spolehnout? Deník Neovlivní.cz sestavil pavučinu vztahů Adriany Krnáčové.

Jsou to lidé, jejichž jména veřejnost nezná. Přesto hrají na pražském magistrátu klíčové role. Jsou to nejbližší spojenci primátorky Adriany Krnáčové. Ženy, která bude necelých pět měsíců po svém zvolení tento týden čelila pokusu o odvolání.

V pavučině vztahů Adriany Krnáčové jsou jak její dlouholetí přátelé, jako například novinář Jan Macháček či diplomat Tomáš Kafka, tak právníci či experti na PR, jejichž úkol je jediný: krýt první ženě Prahy záda.

V případě právníků to platí doslovně. Jeden z jejích nejbližších spolupracovníků je Petr Prchal, specialista na trestní právo, bez jehož schválení Adriana Krnáčová v podstatě nic zásadního nepodnikne. Případy dvou stíhaných předchůdců Krnáčové – Bohuslava Svobody i Tomáše Hudečka – jsou jasným varováním.(Ironií nicméně je, že právě se jménem Prchal je spojen zatím největší primátorčin skandál.)

Stejně zásadní roli mají i marketingoví specialisté, kteří mají vylepšovat obraz primátorky na veřejnosti. Hlavní postavou je Vladimír Vořechovský, který poslední roky pracoval pro Agrofert Andreje Babiše.  “Jako šéf komunikace hnutí ANO jsem s Adrianou pracoval při předvolební kampani a svou spolupráci jsme protáhli i po vyhraných volbách,” vysvětluje Vořechovský, který s primátorkou ladil i dnes už legendární vystoupení o “debilech”, co stavěli tunel Blanka.

V politice si Adriana Krnáčová nevybudovala žádnou pevnou síť kontaktů. Na jednoznačnou podporu Andreje Babiše, který ji do čela Prahy vyslal, se kvůli svému rozpačitému dojmu podle zjištění Neovlivní.cz již spolehnout nemůže. Vlivnějším stoupencem tak zůstává Milan Chovanec, ministr vnitra, s nímž spolupracovala před nástupem do politiky.

Na magistrátu pak skutečně mocného spojence nemá. V samotném hnutí ANO se může opřít o Elišku Kaplicky a Patrika Nachera.  “Rozumím si s ní, protože ji znám deset let. Je mi tedy lidsky bližší než ti, které jsem potkal v politice,” říká Nacher.

Adriana Krnáčová má sice za sebou ještě dalších čtrnáct zastupitelů ANO, blízko však k sobě nemají. Krnáčová totiž přišla do hnutí před komunálními volbami zvenku jako tvář na plakáty. Neprošla žádnými stranickými primárkami, neuzavírala žádné mocenské koalice

V praxi to pak ilustruje hned několik zasedání zastupitelstva, kdy se opozice do primátorky ostře pustila. Podle zjištění Neovlivní.cz se jí opakovaně nikdo z ANO nahlas nezastal. Když už ataky opozičních zastupitelů začínaly být vyhrocené, přišel jí na pomoc neformální lídr sociálních demokratů Karel Březina.