Pavučina vztahů: Lidé Adriany Krnáčové v politice

V politice se Adriana Krnáčová naplno pohybuje od loňského listopadu, kdy byla zvolená primátorkou. Stranou ale nestála vlastně posledních deset let nikdy. S politiky byla v kontaktu už coby šéfka Transparency International, později spolupracovala s Petrem Nečasem, kandidaturu do Senátu probírala s Andrejem Babišem. Nakonec skončila na pražském magistrátu. Teprve tam se ale při mapování jejího vlivu ukázalo, že mocné spojence na politické scéně nemá.

Andrej Babiš, šéf ANO, vicepremiér a ministr financí. Právě on z Krnáčové udělal kandidátku ANO na pražskou primátorku, když selhaly všechny předchozí pokusy s bývalým vládcem metropole Janem Kaslem či podnikatelkou Martinou Schopperovou. Původně s ní ale počítal do Senátu. Po počátečním okouzlení však už dnes Krnáčová nepatří mezi ty osobnosti, na nichž chce lídr hnutí ANO dlouhodobě stavět. Podle zjištění Neovlivní.cz není spokojený s jejím mediálním obrazem, ani s rozpačitým dojmem, který po sobě coby primátorka zanechává.

Milan Chovanec, ministr vnitra, sociální demokrat. Krnáčová se s ním potkala coby náměstkyně ministra vnitra. Označuje jej za nejlepšího šéfa, jakého kdy měla. Ostatně radí se s ním i nadále, i když už s Chovancovým resortem nemá nic společného. Spokojenost byla zjevně na obou stranách, server Lidovky.cz zjistil, že Krnáčová za svou roční práci na vnitru získala od Chovance bonus půl milionu korun.

Eliška Kaplicky Fuchsová, zastupitelka za ANO. Kandidovat za své hnutí jí před volbami nabídl Andrej Babiš, vdova po zesnulém světoznámém architektovi Janu Kaplickém si ale už brzy padla do oka s jedničkou na kandidátce Adrianou Krnáčovou. Obě ženy spolu v kampani objížděly náměstí, přesvědčovaly Pražany a točily nejrůznější klipy. Dnes je primátorčinou hlavní spojenkyní v ANO. Potíž je, že Eliška Kaplicky k zásadním otázkám příliš nevystupuje.

Patrik Nacher, zastupitel za ANO. Absolvent vysoké školy Bankovní institut, obor bankovní manažer (2006). V letech 1996 až 2004 pracoval v různých tiskových pozicích ODS a později v Unii svobody. Od roku 2005 provozuje známé stránky www.bankovnipoplatky.com, v nichž se zabývá tématem bank, poplatků a zvyšování finanční gramotnosti spotřebitelů. “Paní primátorku znám léta – ještě z doby, kdy působila v neziskovém sektoru,” říká Nacher.

Karel Březina, sociální demokrat, zastupitel. Bývalý nejmladší ministr Zemanovy vlády je často v kuloárech magistrátu označován za jediného, kdo se primátorky zastane, když útoky opozice přerostou únosnou hranici. Potvrdilo se to ostatně na nedávném jednání magistrátní koalice o primátorčině skandálu s výměnou právníků zastupujících město ve sporu o Škodův palác, kdy navzdory pochybám politici Adrianu Krnáčovou podrželi. Jedním z architektů dohody byl právě Karel Březina (tím druhým byl Petr Štěpánek za Trojkoalici).