Grafika: Pavučina vztahů Zemanova rádce Nejedlého

Před historicky první přímou volbou prezidenta jméno Martina Nejedlého většině lidí mnoho neříkalo. Dnes patří mezi nejbližší spolupracovníky hlavy státu, které asistuje například u rozhovoru s prezidentem Vladimirem Putinem.

A podle připravovaného žebříčku Neovlivní.cz patří mezi nejmocnější zákulisní hráče tuzemské politiky.


Několik let žil v Rusku, posléze spolu s ruským kolosem založil Lukoil Aviation Czech a už za Topolánkovy vlády se mu dařilo dodávat palivo pro státní aerolinky. Vyjednával obrysy Rusnokovy vlády, posléze byl klíčovou postavou Zemanovy cesty na Hrad – mimo jiné měl na starost finance.

Za poslední roky si vybudoval obří síť kontaktů – ať v byznyse nebo politice. V grafice přinášíme přehled těch nejzajímavějších z nich.

Jsou mezi nimi i lidé, s nimiž se už nestýká -jako třeba Miroslav Šlouf, s nímž se rozešel ve zlém – ale v jeho byznyse v uplynulých deseti letech sehráli významnou roli. Martin Nejedlý jména z grafiky nerozporuje, pouze u mediálního podnikatele Jaromíra Soukupa, s nímž jej svědci viděli v restauraci nedaleko Pařížské ulice, říká: “Jsme vzdálení příbuzní, ale neviděl jsem ho snad tisíc let.”