© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Předsedkyně vládní TOP 09 do příštích voleb nepůjde. Své rozhodnutí odůvodnila zdravotními důvody. Odemykáme její profil z letního magazínu Neovlivní.cz, který nabídl tak trochu jiný pohled na Markétu Pekarovou Adamovou.
Pro spoustu politiků platí, že jejich mediální obraz neodpovídá tomu, jací ve skutečnosti jsou. Jinak působí na tiskových konferencích, z televizních obrazovek a při oficiálních rozhovorech a jako zcela jiní lidé s vámi mluví v soukromí.
Šéfka vládní TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová mezi ně patří. Dlouhodobě vévodí žebříčkům nejméně oblíbených politiků. Václav Klaus o ní říká, že jí z „očí čiší zlo“.
Jenže když s ní mluvíte mezi čtyřma očima a dostane se do rozpoložení, že není neustále ve střehu, odkud to přiletí, sedí proti vám úplně jiný člověk. Po aroganci, kterou jí kritici vyčítají, ani stopy. Milá osoba, jejíž slova o motivaci, proč setrvává v politice, jsou uvěřitelná.
„Nebojím se o sebe, ale mám pocit odpovědnosti. Nechci, aby to tady blbě skončilo. Bojím se, že máme našlápnuto stát se Slovenskem,“ říká během rozhovoru s Neovlivní.cz. Uskutečnil se loni před prázdninami, kdy následně vyšel obsáhlý profil v časopise Neovlivní.cz. Nyní jej odemykáme ve chvíli, kdy Markéta Pekarová oznámila, že se ze zdravotních důvodů v podstatě stahuje z vrcholové politiky.
V čele TOP 09, kterou v roce 2009 zakládal Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem, stojí Markéta Pekarová Adamová už podruhé. Vytáhnout preference partaje se jí ale dlouhodobě nedaří.
Nejnověji se na voličské důvěře podepsala zpackaná výměna ministryně pro vědu Heleny Langšádlové.
Proč to celé nefunguje?
Autorku tohoto textu nelze podezřívat ze sympatií k halasnému feminismu, přesto je třeba objektivně uznat, že Markéta Pekarová Adamová má první handicap právě proto, že je žena. A vypadá, jak vypadá.
V éře zhrubnutí sociálních sítí a sílící nenávisti k lidem ve veřejném prostoru je Pekarová Adamová hlavním terčem frustrovaných jedinců. A nejen jich. Občas přitopí pod kotel i bývalí političtí lídři Václav Klaus, Miloš Zeman či Jiří Paroubek. Jako by nemohli vydýchat, že se po jejich hloupých výrocích nezhroutí, a naopak jim to vrátí v jejich vlastním stylu.
Jako když třeba reagovala na Klause slovy: „Václav Klaus? A to je kdo? To jsou zlá, nepěkná slovíčka, která si budu muset podtrhnout nesouhlasnou vlnovkou.“
Jiří Paroubek jí zase vyčítal vizáž, za kterou podle jeho měřítek utrácí velké peníze. „Jiří Paroubek ještě existuje?“ opáčila Pekarová Adamová.
Bývalý premiér a lídr socialistů si přitom ještě musí moc dobře pamatovat, jak to coby levicový předák slíznul po křtu dcery Margarity; nemluvně mělo obuté botičky od Diora.
Ve skutečnosti je to tak, že jestli něco všichni tři zmínění pánové nesnášejí, pak je to, když se jim někdo okatě vysmívá a používá stejné zbraně. Zvlášť žena.
„Ačkoli máme tendenci to brát jako klišé, vážně to nemá jednoduché. Navíc nemá jako třeba Alena Schillerová někoho, kdo by jí kryl záda. Nestojí za ní žádný Babiš ani Kalousek, který by oponenty srovnal,“ říká expert na politický marketing Petros Michopulos.
Straničtí oponenti ale nesouhlasí. Naopak tvrdí, že Markéta Pekarová Adamová v zádech někoho má, a právě proto nejedná jako samostatná jednotka. Veřejně o tom ale mluví jen ti, co partaj opustili. Straníci trvali v rozhovorech s redakcí na anonymitě.
Kroky předsedkyně podle nich řídí ze zákulisí místopředseda TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Což se může jevit tak trochu překvapivě, protože ministr podle vystupování v televizi či na tiskových konferencích působí jako neškodný popleta.
„Jen se tomu teda nedá říkat, že jí kryje záda. Ve skutečnosti je to protřelý jihomoravský machiavelista, který Markétu zcela ovládá. Pod jeho vlivem se neskutečně změnila,“ tvrdí starosta brněnských Židenic Milan Kunc. Právě Válek ho z TOP 09 nechal před dvěma lety vyloučit.
„Je mladá, krásná, měla výrazné sociální cítění, říkal jsem si tehdy, že to musí klapnout,“ pokračuje Kunc. „Jenže Válek ji začal formovat a přesvědčovat, že topka je konzervativní strana, a z toho vznikly nešťastné výroky, třeba ten o svetru. Pod jeho vlivem zcela změnila rétoriku, stal se z ní někdo, kdo už není liberál, ale také ani zarytá ODS. Pak musel nutně přijít propad.“
V tomhle hodnocení není židenický starosta sám. V zásadě stejně popisuje situaci další bývalý člen TOP 09 a její spoluzakladatel Jan Vitula. I na jeho odchodu z partaje se podepsal Válek osobně v rámci stranické bitky o moc.
„Markéto, víš, kdy jsem pochopil, že je s TOP 09 konec? Když nás s Kuncem chtěl Válek vyloučit a ty jsi mi předtím volala, ať raději dobrovolně odstoupíme. Tehdy jsem se tě zeptal, zda chápeš, že si to Vlastík celé vymyslel. A odpověď byla: Ano, ale co mám dělat,“ oslovil Vitula veřejně lídryni partaje se svojí verzí příběhu o rozkladu jihomoravské buňky TOP 09.
Jak Kunc, tak Vitula přitom nemají důvod se Válkovi či Pekarové Adamové mstít. Jejich kariéra odchodem z TOP 09 neskončila. Naopak. Vitula suverénně vyhrál volby v Židlochovicích, starostou se stal potřetí po sobě. Kunc zase dokázal v Židenicích zvítězit s vlastním sdružením.
Jejich interpretaci fungování strany Markéta Pekarová Adamová přirozeně odmítá.
„Záleží mi na tom, abych byla svébytná. Mám to tak od začátku, nikdo mě neřídí. Ostatně právě proto jsem tehdy napoprvé odmítla nabídku Mirka Kalouska, abych řídila TOP 09. Nechtěla jsem být jeho loutkou. Ani tak být vnímána. A bylo to tehdy nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat,“ dává jako příklad osobního nastavení.
Petros Michopulos upozorňuje ještě na jeden aspekt, který pro Pekarovou Adamovou znamená další překážku. „TOP 09 trpí hyperkritičností naprosto ke všemu. Kdyby byla například ve STAN, měla by to jednodušší,“ podotýká.
S tím souhlasí i jeden z insiderů, který má k Markétě Pekarové blízko. Podle něj by vynikla v jiné straně právě proto, jak je nastavená.
„Ona je dobrá kniha ve špatné polici v knihovně. Byla by skvělá u Zelených nebo skvělá šéfka pražského STAN. Zajímají ji lidská práva, LGBT, ekologie, ale nezajímá ji ekonomika, vůbec. To je mimo její rozlišovací schopnosti. Což je ve straně typu TOP 09 problém.“
Cestu k úspěchu Markéty Pekarové Adamové navíc kříží ještě jedna těžká váha tuzemské politiky. Miroslav Kalousek, otec zakladatel, který těžce snáší, že na chod partaje nemá takový vliv, jaký by si představoval. Nevynechá proto jedinou příležitost, jak to své nástupkyni nandat. Je to dost podobné, jako když se Miloš Zeman usilovně snažil pohřbít ČSSD.
Miroslav Kalousek pak podobným stylem komentoval například blamáž s výměnou ministryně Langšádlové, kterou Pekarová Adamová zakončila výzvou ke koaličním partnerům, aby také vyhodili nějaké své slabé ministry. Jako třeba ministra školství Mikuláše Beka.
„Pane ministře Beku, byť nenesu žádnou vinu, kus odpovědnosti stále ještě cítím. Proto mi, prosím, dovolte, abych se Vám omluvil. Je mi trapně a stydno ze situace, kdy vlastní chyby komunikujeme tak, že se snažíme očerňovat ostatní,“ trefoval se Kalousek do Pekarové Adamové.
A kdo ho lépe zná, ví, že následný komentář, že „měl do stanov napsat právo zakladatele to zase rozpustit“, myslel v nadsázce jen tak trochu.
Z rozhovoru s političkou je cítit, jak moc ji to téma tíží. Ke Kalouskovi se stále vrací, aniž se jí na to někdo zeptá.
„Nedivte se, zmiňuju ho proto, že je v důležité roli pro mnoho situací,“ vysvětluje.
Markéta Pekarová Adamová nebyla nikdy Kalouskův kůň, což se potvrdilo ve chvíli, kdy odmítla jeho první nabídku vést stranu. Jejich vztah pak byl definitivně nalajnovaný poté, co ho zařízla při sestavování kandidátek do Evropského parlamentu.
Vysvětluje to tak, že v tu chvíli věřili zcela opačným věcem. Ona svou energii upřela do společné kandidátky s ODS a lidovci, což se nakonec podařilo. Miroslav Kalousek tomu nevěřil.
„Rozehrál hru, že koalice nedopadne a my budeme mít vlastní kandidátku, na níž ho budeme potřebovat,“ dodává politička.
To se nestalo, tři strany vládní koalice jdou do evropských voleb – stejně jako do minulých parlamentních – společně. Podmínkou ale bylo, že se na kandidátce neobjeví jména jako Kalousek či Zahradil.
Jak sama Pekarová Adamová opakovaně připomíná, v politice věří víc na dohodu než vyhrocený konflikt. Proto poslední dobou podle svých slov usiluje o vtažení otce zakladatele zpět do hry.
„Tenhle týden přinesl jeden dva dobré momenty,“ rekapituluje. „Povedlo se mi změnit trajektorii, po které jsme uvnitř směřovali, a to je ta, že všechno je špatně. A pak druhá věc byly ohlasy na to, že se mi daří Mirka zatáhnout zpět. Pozvala jsem ho na předsednictvo. Můj cíl ho není válcovat, ale najít shodu.“
Ostatně to je hlavní její deviza. Hráči v politickém zákulisí se shodují, že kdyby koalici Spolu neskládali Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová, je dost pravděpodobné, že by nikdy nevznikla. Všichni tři si lidsky mimořádně sedli, udělali maximum, aby se to povedlo.
Ačkoli příběh se svetrem, jímž radila během energetické krize občanům doma se přiobléct, dávají její oponenti jako příklad, kdy z předsedkyně promluvil Válek, ve skutečnosti je spíš pravděpodobné, že to bylo i z její hlavy.
Markéta Pekarová Adamová opravdu věří, že si mají lidé pomoci hlavně sami. Ona to přece také dokázala. Pochází z dělnických poměrů. Otec řezník, nebylo mu ještě ani osmnáct, když se narodila. Matka švadlena. Spolu se dvěma sourozenci a rodiči žili ve dvoupokojovém bytě ve Svitavách. Ještě s dědečkem.
Očekávalo se, že se co nejdříve začne sama živit. Rukama, přirozeně. Vzdělání si vlastně vyvzdorovala. Od třinácti ale chodila na brigády.
Podle těch, kteří ji měli možnost poznat, na to nerada vzpomíná. „Nechce si to připomínat. Proto má občas problém s takzvaně obyčejnými lidmi, ona za nimi nepojede. Nechce se s nimi potkat, nechce už mít nikdy nic společného s tím, co by jí připomínalo, odkud vzešla. Je to nějaký blok, který nedokáže překonat,“ dodal již citovaný insider, který političku dobře zná.
Ona sama uznává, že každý je jiný, podvědomě ale žije s tím, že když to dokázala ona, mohou i jiní. Bez výmluv.
„Jsem si vědoma toho, že mě z těchto životních podmínek dostala jen a jen má vlastní vůle, trpělivost, cílevědomost, pracovitost, disciplína, která v tom byla, a trochu až tvrdohlavá, prostě ta buldočí povaha. Ale jasně, lidé jsou různí, každý máme jinou výbavu. Musíte mít na některé věci náturu,“ řekla například v jednom z rozhovorů pro časopis Forbes.
Vřelé gesto objetí neznámých lidí, jakého byla schopna Zuzana Čaputová, by zkrátka od ní bylo nečekané.
Sama Pekarová Adamová moc dobře ví, že přílišná tvrdost jí škodí. Nevěří ale, že to dokáže změnit. „Asi nikdy nebudu květinka, ale v politice to jinak nejde. Ostatně ona i Zuzana Čaputová klame tělem. Jak jsem měla možnost ji poznat, je tam hyperkontrola. Rozumím tomu, snažíme se neodhalit slabinu, které by protivník využil.“
Úplně otrlá ale není. Zatímco hejty bere už s nadhledem a vysvětlením, že útočí na obraz Markéty, a ne na Markétu jako takovou, není to dávno, co doma brečela. Kvůli politice a pocitu, že se v ní nemá o koho opřít.
„Jo, nedávno se mi to stalo. Bylo to kvůli té výměně ministryně Langšádlové. Tři čtvrtě roku za vámi partajníci chodí, že musí skončit, vy to s ní řešíte, řešíte to s nimi. Hájila jsem ji, snažila se jí pomoct. Doporučila jsem jí experty, aby lépe prezentovala svoji práci. Nepomohlo to, měnili se jí lidé v týmu, už nebylo kde brát. Tak jsem rozhodla o výměně. No, a kolegové vzali zpátečku a všichni mě v tom nechali. To jsem tedy měla nervy na drátku. Doma jsem si i pobrečela,“ říká otevřeně. Po chvíli nicméně mávne rukou: „Myslím, že u nás je to v porovnání s jinými stranami ještě lahoda.“
Straničtí oponenti vidí její budoucnost černě. Spojenectví s Válkem ji podle nich zničí a ona sama se už starou empatickou Markétou nestane.
Petros Michopulos, který pomáhal kdysi vyhrát volby ČSSD, to tak černě nevidí. „Je to pořád ještě řešitelné. Ona je ten typ člověka, který nedokáže skutečný charakter a potenciál přenášet vizuálně ven na lidi. Tyto typy pak mají problém, že jsou neoblíbené. Ale to se dá naučit,“ tvrdí Michopulos.
A jako příklad dává Babišovu ministryni financí Alenu Schillerovou. „Dá se naučit, aby nedělala všechny ty chybné kroky. Podívejte se na Schillerovou, to je dokonale vytrénovaný člověk. Když vidíte fotky z roku 2014 a dnes, nebo její veřejné výstupy, to jsou zcela odlišní lidé. Před deseti lety by rozhodně neudělala takový úspěch. Důležité je, zda si to ten člověk uvědomuje a je ochoten a má dost píle na tom pracovat,“ dodal. „Zkrátka dá se to vyřešit tréninkem a nejrůznějšími triky, abyste dokázala na veřejnosti prezentovat to, jaký člověk ve skutečnosti jste a jak sám sebe vidíte. Začíná to oblečením, barvou vlasů, tím, jak vypadáte a mluvíte.“
Tady je možná ale další potíž. Schillerová nemá problém ze sebe udělat cokoli, jen když to zafunguje. Markéta Pekarová taková není. Ví, kde má rezervy. Ví, že kdyby si víc pustila lidi k tělu a dala jim možnost ji poznat, získala by plusové body. Ale není si jistá, jestli to tak chce.
„Dívala jsem se nedávno na sociální sítě jedné slovenské političky. Dávala tam posty ze soukromí, z rodiny. Bylo to moc hezké, líbilo se mi to. Ale já to dělat neumím. Jasně, že by mi to přivedlo víc pozornosti, ale já nechci lidi pouštět do svého soukromí,“ připouští další handicap politička.
V osobních rozhovorech často připouští, že nechce být na politice závislá. Když se jí zeptáte, co jí dneska udělalo radost, bez váhání přichází odpověď: „Můj manžel. Vybrala jsem si správně, vždycky si na konci dne řeknu, že to je to nejdůležitější.“
Pak také zmiňuje, že ráda uklízí, protože na rozdíl od politiky hned vidí výsledek. Což je dost v protikladu s tím, že po volbách nakonec nešla na žádné ministerstvo, ale získala post předsedkyně sněmovny. Křeslo, za kterým ta viditelná práce na první pohled skutečně vidět není.
Pozice je to přitom strategická a v době sestavování Fialovy vlády o to víc, že se tehdejší prezident Miloš Zeman netěšil dobrému zdraví. Nebylo jisté, zda dovládne. A v takovém případě přechází rozhodování o tom, kdo bude sestavovat vládu, kdo bude příštím premiérem, na předsedu sněmovny. Ten má navíc možnost zasáhnout do vládní sestavy i v případě, že prezidentovy dva pokusy na jmenování premiéra a vlády neprojdou sněmovnou. Pak přichází na řadu opět předseda sněmovny se svým návrhem na vládu.
Upřímně řečeno jsou to všechno důležité věci, které se ale špatně prodávají. Rozhodně hůř než věta ministra: zvedl jsem vám důchody.
Každopádně Markétě Pekarové Adamové to tak evidentně vyhovuje. Když se jí zeptáte, kde se vidí za pár let, říká: „Neplánuju umřít v politice. Zatím je pořád víc toho hezkého než ošklivého, je to nesmírně pestrá práce. Ale přála bych si zažít ještě jednu kariéru. Láká mě diplomatická sféra. Dává mi zkrátka smysl rozvíjet vztahy mezi lidmi. Tomu věřím.“
Text vyšel v červnovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.
Zdroj náhledové foto: TOP 09