Peking veřejně vyhrožuje Vystrčilovi. Prezident mlčí

Čínský komunistický režim otevřeně vyhrožuje předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu. Jde zatím o nejsilněji formulované hrozby směrem k druhému nejvýše postavenému ústavnímu činiteli země. Jak bude tentokrát reagovat česká vláda a prezident?


Takto zatím čínští komunisté představiteli českého státu otevřeně a veřejně nehrozili. Miloš Vystrčil podle šéfa čínské diplomacie Wang I “zaplatí vysokou cenu” za to, že porušil princip jedné Číny tím, že oficiálně navštívil Tchaj-wan.

Odhalení o skutečném původu Zemanova čínského poradce a důkazy o tom, že prezident naletěl, jsme přinesli v časopise Neovlivní.cz v dubnu 2018.

“Donutíme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,” oznámil Wang. Prohlášení čínského ministerstva zahraničí citovala agentura Reuters.

Miloš Vystrčil reagoval slovy, že ho výroky ministra zahraničí mrzí. Označil je za zasahování do vnitřních záležitostí České republiky.

“Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,” uvedl Vystrčil a dodal: “Znovu musím zopakovat, že tato cesta nemá v žádném případě cíl se vůči někomu vymezovat. Tato cesta má za účel spolupracovat a vytvářet co nejlepší podmínky pro hospodářský rozvoj České republiky a samozřejmě pro spolupráci mezi demokratickými zeměmi.”

Podobná slova, jaká nyní pronesl ministr Wang, obsahovaly podle Vystrčila i čínské dopisy adresované jeho předchůdci v čele Senátu Jaroslavu Kuberovi. I on před svou náhlou smrtí chystal návštěvu Tchaj-wanu.

Zprávy o výhružkách komunistické Číny na adresu vrcholného představitele České republiky přišly domů kvůli časovému posunu nad ránem. Vláda Andreje Babiše ani prezident Miloš Zeman se k nim zatím nevyjádřili. Již dříve ale dali najevo, že se jim Vystrčilova cesta nelíbí.

Premiér Andrej Babiš se snaží vztahy s Čínou vybalancovávat – na jednu stranu podpořil Američany v jejich snaze o celosvětové odříznutí čínských firem z budování sítě 5G, konkrétně za cestu na Tchaj-wan ale Senát kritizoval. A to už i loni, kdy tam měl namířeno i Kubera. Toho dokonce obvinil, že se jen chce zviditelnit.

“Je špatně, pokud vláda má nějakou politiku, prezident, Senát a ještě pan primátor (Zdeněk Hřib, Piráti) dělá nějakou zahraniční politiku, místo aby se staral o Prahu. To našim firmám neprospívá, máme konkrétní případ, že naše firmy přicházejí o zakázky,” řekl tehdy premiér.

Vztah prezidenta Miloše Zemana k Číně se za poslední roky dá označit za více než vřelý. Hlava státu dokonce dodnes vede na seznamu svých poradců čínského podnikatele Jie Ťien-minga, který nakonec z rozhodnutí čínského prezidenta skončil pro defraudace a podvody ve vězení. Zeman si od jeho účasti v týmu poradců sliboval pomoc v přísunu čínských investic do České republiky. Ve finále se ale ukázalo, že prezident naletěl a čínské miliardy ve slibované výši nikdy nedorazily.

Aktualizováno 7:30: Jako první reagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček, který označil slova čínského ministra “za hranou”. “Hodlám se ohradit. Já nebo náměstek Tlapa se setkáme s čínským velvyslancem,” oznámil ministr.

Aktualizováno 16:00: Po celodenním mlčení se vyjádřil i premiér Andrej Babiš: ” Ten komentář je nemístný a nepatřičný a ministr slíbil, že to bude po úřední lince řešit. Pověří úředníky, aby panu velvyslanci vysvětlili, že jsme suverénní země.”

Zdroj náhledové foto: FB Miloše Vystrčila