© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jen, co soudkyně Helena Králová vynesla osvobozující verdikty nad Janou Nečasovou-Nagyovou, spustilo se další kolo bitvy o osud žalobců v čele s Ivo Ištvanem, kteří kauzu odstartovali a čelí tlaku na rezignace kvůli tomu, že případ vedl k pádu vlády Petra Nečase.
Ministr spravedlnosti Jiří Pelikán (ANO), ale za žalobci zatím stojí. “Je to jen prvostupňový rozsudek, navíc neznáme odůvodnění. Počkejme si na rozhodnutí odvolacího soudu,” sdělil Neovlivní.cz ministr Pelikán.
Politici zejména z řad pravicové opozice ale na nic čekají nechtějí. Ištvan má podle nich odejít hned, nejraději by viděli na stole i rezignaci šéfa specializovaného policejního útvaru ÚOOZ Roberta Šlachty.
“Stále čekáme na vysvětlení, proč se před dvěma lety konal zásah na Úřadu vlády, na jehož základě padla vláda (Petra Nečase). Rozhodnutí soudu ukazují, že zásah byl nepřiměřený a neodůvodněný. V demokratické zemi jsou takovéto praktiky nepřijatelné,” říká předseda ODS Petr Fiala. A vzápětí žádá odchod olomouckých žalobců v čele s Ivo Ištvanem, kteří vyšetřování kauzy dozorují. “Očekávám, že osobní odpovědnost vyvodí zejména iniciátoři celé akce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,” uvádí Fiala.
Atmosféra kolem policistů a žalobců houstne už delší dobu. Důvodem je, že se od příchodu nejvyššího žalobce Pavla Zemana vrhají do politicky citlivých případů. Kromě Nagyové poslali k soudu třeba středočeského hejtmana Davida Ratha, mocného lobbistu Romana Janouška či úředníky regionálních operačních programů. Jen za poslední týdny obvinili desítky zastupitelů na Praze 11 či vtrhli pro dokumenty do Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Neúspěch u soudu v kauze Nagyová ovšem dodal kritikům žalobců potřebné “náboje”. A to přesto, že rozsudek není pravomocný a není vyloučeno (spíše naopak), že jej odvolací Městský soud v Praze změní.
Do policistů z ÚOOZ a dozorujících státních zástupců se pustil i místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. “Kdyby byli čestnými muži, pak by pan Ištvan i pan Šlachta a další účastníci již sami odstoupili za svá závažná selhání. Protože jimi evidentně nejsou, vyzývám ministra vnitra k odvolání plukovníka Šlachty a ministra spravedlnosti k okamžitému zavedení kárného řízení s panem Ištvanem,” napsal na svém webu Benda.
Upozornil i na to, že zproštění viny Nagyové a zpravodajců Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka bylo už druhým neúspěchem žalobců v obří kauze. Už před rokem Nejvyšší soud s odkazem na imunitu nařídil zastavit stíhání tří bývalých poslanců ODS v druhé větvi, která se týkala údajného uplácení.
Žalobci ale rezignovat nehodlají. “Naší povinností je vystupovat ve veřejném zájmu, chránit práva občanů a my jsme přesvědčeni, že by Vojenské zpravodajství nemělo sledovat občany České republiky bez povolení příslušných orgánů. Proto jsme museli konat,” řekl deníku Neovlivní.cz vrchní žalobce Ištvan. “Já bych žádnou osobní odpovědnost nevyvozoval,” přidal se Ištvanův náměstek Pavel Komar.