Peníze z unie zamlčíme. Tentokrát “opomněla” Schillerová

Ministři Babišovy vlády i premiér sám mají problém zmínit finanční příspěvky Evropské unie na projekty, na nichž si dělají předvolební kampaň.

Skoro to vypadá, že to je oblíbený sport členů vlády: někam přijet, vyfotit se u unikátního projektu či nové stavby, pochválit se a nějakým nedopatřením zamlčet, že dílo vzniklo za přispění peněz z Evropské unie.

Dělal to i sám premiér Andrej Babiš, rekordmanem pak je vicepremiér a dvojministr Karel Havlíček, u něhož se to stalo po jistou dobu skoro pravidlem. A nejnověji se k nim přidala ministryně financí Alena Schillerová.


Alena Schillerová ve vědeckém parku VIDA! Foto: Hnutí ANO

“Dnes jsem navštívila zábavní vědecký park VIDA! Science centrum v areálu BVV Brno. Funguje už od roku 2014 a najdete tu přes 180 exponátů. Vyzkoušet si tu můžete třeba moderování počasí, trénink pilota stíhačky, jízdu na kole po laně nebo postavit magnetickou sochu,” napsala ministryně na svoje sociální sítě.

To, že vědecký park by nikdy nevznikl bez příspěvku Evropské unie, se v příspěvku nikde neobjevilo. A i tentokrát se unijní úředníci ozvali.

“Vybudování svělého brněnského centra VIDA! popořily před osmi lety fondy EU částkou 486 milionů (tedy 85% celkových nákladů),” reagovali na oficiálním twitterovém účtu zástupci Evropské komise v Praze.

Unijní úředníci přitom dlouho vládní “opomenutí” přecházeli. Tím, jak se stala četnější především díky ministrovi Havlíčkovi a jeho otevírání nových úseků dálnic, jindy zdrženliví úředníci začali sami uvádět věci na pravou míru. Stejně jako nyní u Schillerové.

Karel Havlíček zamlčoval unijní injekce například u D48 a obchvatu Skotnice. Už jsme popsali, že stejně vicepremiér postupoval v případě staveb na dálnících D1 a D6, u Negrelliho viaduktu, covidových pomocích podnikatelům či u obchvatu Chýnova.

A podobně se chová i jeho vládní šéf Andrej Babiš. I on zapomíná uvádět, že některé ze staveb, kterými se chlubí, spolufinancuje Evropská unie. “Všichni o tom mluvili, ale až my jsme to udělali. Negrelliho viadukt je první úsek železnice z centra Prahy na letiště,” napsal premiér Andrej Babiš k videu, které zveřejnil k otevření Negrelliho viaduktu.

O stamilionovém unijním příspěvku v něm nebylo ani slovo.

Redakce se opakovaně snažila od vládních politiků získat vysvětlení, zda jde z jejich strany jen o opomenutí či cílenou strategii Babišovy vlády. Po několika urgencích odpověděl až Karel Havlíček. Jeho tým přišel s vysvětlením, že příspěvky na sociálních sítích jsou moc krátké a zmínky o EU se jim tam nevejdou.

“Počet znaků v jednom tweetu je omezen, a proto nelze vycházet z předpokladu, že vše, co nebylo v tweetu, bylo zamlčeno,” stojí ve stanovisku ministra.

Kampani vládního hnutí ANO a zneužívání veřejných funkcí před volbami se detailně věnujeme v aktuálním časopise Neovlivní.cz. Předplatné ZDE.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email