Právník Pergl: Známé tváře nám dodávají kredibilitu

Robert Pergl roky patří mezi nejvlivnější tuzemské advokáty, specializoval se na veřejné zakázky, a dováží luxusní auta. Loni pak kolem sebe soustředil skupinu podnikatelů, včetně bratra ministra financí Andreje Babiše, a někdejších politiků, aby společně lákali investory ze zemí Perského zálivu. A současně pomáhali tuzemským firmám prosadit se na tamních trzích.

“Nebavilo mě už dělat právničinu, přemýšlel jsem co dál a rozhodl jsem se využít kontakty, které v těchto zemích mám,” popsal své pohnutky, které ho vedly k založení Czech Gulf Business Council, Robert Pergl v rozhovoru pro Neovlivní.cz. O společnosti najdete podrobnosti ZDE.

Neo: To máte na mysli kontakty ze světa rychlých aut?

Také, ale nejenom. Je pravda, že na srazu majitelů ferrari jsem potkával spoustu vlivných a zajímavých lidí. Zkrátka jsem se rozhodl, že zkusíme nalákat do Česka investice z arabského světa a zároveň pomoci exportu českých firem.

Neo: Už jste sem nějakou investici přivedli nebo něco prodali?

To vám ale říct nemůžu, je to soukromá sféra, nejsou to věci, které by se měly rozebírat v médiích. Každopádně obecně se nám daří v oblasti vývozu strojírenských výrobků, soustředíme se na větší objemy, nikoli obchody za milion.

Neo: A co se týče investic?

Byli tu skutečně velcí investoři, ale zatím to není nic ke zveřejnění. Nezapomeňte, že fungujeme velmi krátce, vznik jsme ohlásili loni na podzim a navíc v arabském světě jde vše pomaleji. Mají jiné tempo, k tomu spousta svátků a nesmíme zapomenout ani na to, že tam se stojí fronty na přijetí. Jezdí tam delegace z celého světa, ropa dělá své. A do toho jsme tam my, z “malé” Prahy.

Neo: Takže angažování jmen z politiky vám pomáhá tento handicap dohnat?

Jistěže je to o kredibilitě. Bavíme se o skutečně velkém světě, kde jsou navíc politika a byznys bytostně propojeny – vládce v Abú Dhabi má zároveň svoji investiční společnosti a ropnou firmu. A když tam máte vizitku kredibilních lidí, kteří pracovali pro stát, zastávali významné funkce, pomůže to. To samé, když sem dostaneme investory a jsme schopni jim zařídit schůzky s lidmi, kteří pro nás pracují a jsou to politici či bývalí politici, vypadá to hned lépe.

Neo: Část lidí v komoře tvoří původem Slováci, jako například bratr vicepremiéra Alexander Babiš či poradce českých politiků Peter Závodský. Jak jste se dali dohromady?

Znám tu většinu slovenských podnikatelů, kteří v Česku působí. Tak znám i Alexandera Babiše.

Neo: Pomáhá vám, že jeho bratr je ministr financí?

Nepotřebovali jsme to. Spolupracujeme spolu proto, že je ve společnostech, které vytvářejí výrobky, co se dají v arabském světě uplatnit. Je to fajn člověk, jeho bratra osobně neznám.