Petr Vokřál. Poslední liberál v ANO

Když hnutí ANO vstupovalo do politiky, chlubilo se na billboardech řadou zajímavých osobností, vesměs liberálních tváří. Dnes už jich mnoho nezbývá. Namátkou – odešel europoslanec Pavel Telička, zmizel bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, odchod oznámili ministři Martin Stropnický, Robert Pelikán či Dan Ťok. Nejvýraznějším liberálem hnutí se tak téměř přes noc stal brněnský primátor a místopředseda strany Petr Vokřál. Proti svým odcházejícím kolegům má totiž jednu zásadní výhodu: Drží se Brna a odmítá přestoupit do celostátní politiky. Jenže – jak dlouho Vokřál vydrží?

Petr Vokřál o vstupu do politiky podle svých slov nikdy nepřemýšlel. Neměl to v plánu. A než se tak stalo, nechal se dlouho přemlouvat. Poprvé za ním s nabídkou přišel začátkem roku 2013 jeho dlouholetý známý z Prostějova, muž, se kterým se zná dnes už téměř dvacet let, Jaroslav Faltýnek. Tedy ten, kdo pro Andreje Babiše vystavěl hnutí ANO.

Petr Vokřál s Andrejem Babišem během kampaně v říjnu 2014. Foto: ANO

Chtěl Vokřála přesvědčit, aby za ANO kandidoval do Poslanecké sněmovny. Odmítl to. Byl opatrný, navíc do sněmovny nechtěl.

Kývl až napodruhé. A sice na nabídku stát se kandidátem ANO na brněnského primátora v roce 2014. Bylo mu to jistě blízké, z Brna pochází, celý život v něm žije a má v něm spoustu přátel. K tomu měl za zády tehdy už volbami vyzkoušené a úspěšné hnutí ANO, jeho fungující marketing; proti sobě pak mimořádně nepopulárního a částečně i vysmívaného osm let sloužícího primátora Romana Onderku z ČSSD. I tehdy ho přesvědčil Faltýnek.

„Známe se dlouhou dobu a nabízel mi zapojit se na celostátní úrovni. Nakonec jsem se rozhodl pomoci v Brně. Do pozice zdejšího lídra mě ale určitě nikdo neprotlačil. Přijal jsem výzvu od více lidí. Nikdy mě nenapadlo, že do politiky vstoupím. Ale není mi jedno, co se tu děje. Žiji tady s malými výjimkami celý život. Jak je město nyní spravováno, mě do politiky přivedlo,” vysvětloval na podzim roku 2014 v rozhovoru pro MF Dnes. Tedy v době, kdy se po měsících přemlouvání ke vstupu do politiky rozhoupal.

A uspěl. Komunální volby v Brně ANO vyhrálo, Vokřálovi se ale především velmi rychle podařilo složit koalici. Se svými partnery si den po vyhlášení výsledků potykal a po dalších šesti dnech s nimi domluvil koalici, která ideově odrážela jeho liberální vidění světa. Byl v ní s lidovci, zelenými a hlavně recesistickým občansko-politickým spolkem Žít Brno.

Vokřál se tak stal cenným lákadlem pro stále ubývající liberální voliče hnutí ANO a jeho význam rostl. Byl přesně tím, koho ANO potřebovalo.

I když dosáhl v ANO na vysoké pozice a jeho popularita neklesá, mezi nejbližší Babišovy lidi rozhodně nepatří. Blízcí si nejsou v řadě politických postojů a hodnot, ale především proto, že už dvakrát odmítl jeho nabídku k postupu do vysoké politiky.

Jaká bude další politická budoucnost Vokřála? Opustí také ANO? A proč není Babišova krevní skupina? Popisujeme v aktuální čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz, které právě rozesíláme předplatitelům. Cesta k předplatnému vede tudy: