Písmeno “Z” chce policie posuzovat jako svastiku

Symbol Rusů, kterým vyjadřují souhlas s okupací Ukrajiny, hodlá česká policie postihovat.

Policie chystá podle zjištění Neovlivní.cz metodický pokyn, podle kterého by bylo možné vyšetřovat pro podporu ruské agrese na Ukrajině ty, kteří s ní vyjadřují souhlas prostřednictvím písmene Z.

Foto: Arsenia N / Shutterstock.com

Původně “zetko” označovalo vojenskou techniku, kterou Putinova armáda poslala na Ukrajinu. Během posledních dní se z něj stal symbol těch, co podporují Putinovu okupaci.

A to i v České republice. Kufry s tímto symbolem vyfotil v pondělí na pardubickém nádraží například tamní mluvčí městské policie Jiří Sejkora.

Právníci ministerstva vnitra nyní chystají pro policii manuál, jak k písmenu Z a jeho autorům přistupovat.

“Řeší to nyní právníci spolu s experty protiextremistických odborů. Přiklánějí se k tomu, že se to bude posuzovat stejně jako svastika. Tedy jako propagace a podpora hnutí směřujícího k potlačování svobod,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.

Prokazování trestného činu v tomto případě nebude jednoduché kvůli tomu, že jde o zcela nový a neoficiální symbol. A nadto neexistuje ustálený výklad.

Ministerstvo vnitra ale svým postojem chce dát podle informací Neovlivní.cz najevo, že nebude tolerovat žádnou podporu okupace Ukrajiny.


Pardubické nádraží toto pondělí Foto: Jiří Sejkora

Jedním z nejznámějších případů je “zetko” na dresu ruského gymnasty Ivana Kuljak, který si s ním přišel o víkendu pro bronzovou medaili. Na stupni vítězů stál s Ukrajincem  Iljou Kovtunem, který jej v závodech porazil. Mezinárodní gymnastická federace už oznámila, že s Kuljakem zahájí disciplinární řízení.

Jak už česká policie informovala, běží prověřování desítek lidí, kteří především na sociálních sítích vyjadřovali podporu ruskému prezidentovi v jeho agresi na Ukrajině. Mezi nimi jsou i senátor Jaroslav Doubrava a bývalý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Nejnověji k nim včera přibyl další exposlanec Lubomír Volný.

“Výroky Lubomíra Volného na sociálních sítích se zabývá Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR. Přestože jsme v této souvislosti obdrželi celou řadu podnětů od veřejnosti, činíme tak i na základě vlastní monitorovací činnosti,” sdělila Neovlivní.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Zdroj náhledové foto: Arsenia N / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , , ,