Plán: Babiš se chystá svrhnout vládu už na podzim

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky sice úřaduje ve Strakově akademii teprve rok a čtvrt, přesto už se podle zjištění Neovlivní.cz rodí plány na její konec.

Se současnou konstelací totiž není spokojený klíčový hráč tuzemské politické scény Andrej Babiš, který chce vládnout sám a uvažuje o svržení nynějšího kabinetu ANO, ČSSD a lidovců. Lídr hnutí ANO a ministr financí se s tímto plánem svěřil hned několika svým blízkým spolupracovníkům.

“Reálně uvažuje o tom, že by na podzim vypověděl koaliční dohodu. Jako argument chce použít přípravu státního rozpočtu, kdy je zjevné, že se se sociálními demokraty neshodne. Chce to postavit tak, že on šetří a oni marnotratně rozhazují” popsal Babišovy plány jeden z politiků, který o tom s lídrem ANO mluvil.

Stejně mluví s odkazem na rozhovor s Babišem i další jeho spolupracovník: “Nejde to tak rychle, jak si představoval. Je unavený a věří, že když bude vládnout sám, urychlí se změny, které chce prosadit.”

Pak jsou tu ale i další důvody, proč je pro Andreje Babiše výhodnější nebýt členem koaliční vlády. Babišovi se nedaří zejména v oblasti výběru daní tak, jak předpokládal. Pohled na dubnová čísla je neúprosný: na klíčové dani z přidané hodnoty klesl výběr meziročně o 7,9 miliardy na celkových 76,2 miliardy korun. Andrej Babiš i jeho hnutí jsou nyní na vrcholu popularity a šéf ANO je přesvědčen, že toho musí využít, protože v koaličním kabinetu do řádných voleb může spíš ztrácet.

Babiš ve svých plánech spoléhá i na prezidenta Miloše Zemana, který dal jasně najevo, že v případě pádu vlády rozhodně nebude tlačit na předčasné volby. V MF DNES to řekl naplno: “Kdyby mi pan Babiš řekl, že má parlamentní většinu, nu tak bych byl povinen ho jmenovat ministerským předsedou,“ řekl Zeman s tím, že by se podle něj šéf ANO mohl dohodnout třeba s TOP 09 a ODS.

Touhou vládnout sám se Andrej Babiš nijak netají, neoficiální zprávy o svých plánech na svržení Sobotkova kabinetu ale nyní nekomentoval.

Naposledy na stranickém sjezdu v březnu nicméně prohlásil, že je zastáncem většinového volebního systému a bude hledat spojence, kteří mu pomohou nový způsob voleb prosadit. Už tehdy předseda lidovců Pavel Bělobrádek glosoval Babišovu sjezdovou rétoriku slovy: “V podstatě se vyjádřil, že koaliční partneři mu ve vládě překážejí a raději by vládl sám, protože ho unavují neustálé diskuse s těmi, kteří mají jiný názor.”

Lidovci a sociální demokraté se úvahami o Babišových mocenských ambicích zatím nenechávají zneklidnit. Vicepremiér a šéf lidovců Bělobrádek nicméně připouští, že pád vlády “nelze vyloučit”.

“Pokud by k tomu došlo, pak jsme na to připraveni. My budeme držet dohody a koaliční smlouvu. Pokud se nějaká strana rozhodne odejít, je to její právo. My odcházet neplánujeme,” řekl Neovlivní.cz Bělobrádek.