Plný rozsudek v kauze Peroutka: 11 stran o tom, že prezident lhal

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřina Sedláková na kraji března rozhodla, že prezident republiky pronášel lživá tvrzení o prvorepublikovém novináři Ferdinandu Peroutkovi. Nařídila omluvu, kterou Hrad odmítl a na místě se odvolal. Získali jsme plné znění rozsudku, v němž Sedláková na jedenácti stranách vysvětluje, v čem Miloš Zeman neříkal pravdu.

Redakce Neovlivní.cz požádala o písemné vyhotovení verdiktu ihned poté, co rozsudek padl, na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Dokument vám předkládáme tak, jak jsme jej získali – verdikt je anonymizovaný, nicméně spor o Peroutku je dost známý na to, abyste se v rozhodnutí orientovali. Miloše Zemana, respektive Českou republiku v zastoupení prezidentské kanceláře, žalovala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

Psali jsme:

» Argumenty soudkyně Sedlákové: Hrad odsoudila za dvě a půl hodiny

Pro připomenutí: Prezident fascinaci nacismem připsal Peroutkovi během projevu k výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. “Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.”

Následné žádosti akademiků i potomků Ferdinanda Peroutky o doložení takového článku, nebo veřejnou omluvu, vytrvale odmítal. Hrad dokonce vypsal finanční odměnu pro badatele, který text “vlevo dole” najde. Text se dodnes nenašel a podle znalců Peroutkova odkazu se ani najít nemůže, protože neexistuje.

“Dle názoru soudu je třeba dospět k závěru, že nepravdivá tvrzení a z nich vyvozený úsudek, který postrádal pravdivostní základ, jsou neoprávněným zásahem, objektivně způsobilým poškodit čest a vážnost Ferdinanda Peroutky,” potvrdila v rozsudku soudkyně Sedláková.

 

peroutka_rozsudek_zeman_soud1

peroutka_rozsudek_zeman_soud2

peroutka_rozsudek_zeman_soud3

peroutka_rozsudek_zeman_soud4

peroutka_rozsudek_zeman_soud5

peroutka_rozsudek_zeman_soud6

peroutka_rozsudek_zeman_soud7

peroutka_rozsudek_zeman_soud8

peroutka_rozsudek_zeman_soud9

peroutka_rozsudek_zeman_soud10

peroutka_rozsudek_zeman_soud11