Plošné testy: Pozitivní výsledky zatím 3 promile

Plošné testování, které zahájila vláda minulý týden a má určit rozsah koronavirové nákazy ve společnosti, zatím přineslo minimální pozitivní čísla. Podle informací Neovlivní.cz jde o promile z testovaných vzorků. Oficiálně hodlá čísla oznámit ministerstvo zdravotnictví příští týden.

Tým kolem náměstka ministra zdravotnictví čísla z testování stále tají. Neoficiální informace, které získala redakce Neovlivní.cz, ale ukazují, že podíl nakažených lidí v populaci je podle testů velmi nízký. “Jsou to zatím tři promile,” uvedl zdroj obeznámený s dosavadními výsledky.

Souvislosti
» Tajnosti kolem dat o nákaze pokračují. Nedostal je ani Hamáček
» První den testování: Žádný pozitivní záchyt
» Za jeden případ covid zaplatí Češi 165 milionů korun

Už minulý týden jsme informovali, že v první den testování v Praze a středních Čechách dokonce nebyl jediný pozitivní záchyt.

Výsledky testování jsou důležité proto, aby bylo zřejmé, v jaké fázi nákazy se země nachází.  A jaká je hladina protilátek v populaci.

“Ukáže nám to, v jaké fázi epidemie jsme, a jaký je odhad dalšího vývoje. Pokud bude podíl nakažených v populaci nízký, čeká Česko další nárůst případů v příštích týdnech a měsících,” řekl před zahájením testování ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek pak ve veřejnoprávním rozhlase dodal: “Když zjistíme, že imunizace je v české populaci velmi slabá, tak to nevyhnutelně znamená, že prostup viru populací je v tuto chvíli ještě před námi. A bude to velký apel, jak organizovat a hlídat nouzová opatření, abychom řídili další vývoj a nevymkl se nám. Anebo druhý extrém, kdy zjistíme, že velká část populace se s tím virem už setkala, třeba i v nějaké specifické věkové kohortě, tak zase je to zpráva, která povede k rozvahám na téma, jak dál postupovat s těmi opatřeními.”

Týdenní testování začalo minulý týden a má jím projít 27 tisíc lidí ve čtyřech věkových skupinách od dětí přes mladší dospělé, starší dospělé až po seniory.