Po boku s Urválkem. Problém doktorky Válkové

Hlavní právní expertku hnutí ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou dostihla její minulost z éry komunismu. Web info.cz získal články, v nichž současná zmocněnkyně pro lidská práva popisuje nutnost resocializace odpůrců tehdejšího komunistického režimu. Jeden z textů dokonce sepsala s prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na vykonstruovaném procesu s Miladou Horákovou. Válková odmítá, že by se svým postupem podílela na šikaně disidentů.

Články Válkové v odborných časopisech ze 70. a 80. let vypátrali historici. “Helena Válková obhajovala institut ochranného dohledu jako oprávněného právní postupu. Ten byl přitom převzat ze sovětské praxe jako nedemokratický nástroj, který byl často zneužíván proti politickým oponentům,” citoval web info.cz historika Petra Blažka.

Ten odkazuje mimo jiné na článek v prvním čísle časopisu Prokuratura z roku 1979, který Válková sepsala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

„Smyslem výkonu trestu odnětí svobody je chránit společnost, vést odsouzeného k řádnému životu, k dodržování socialistického právního řádu a pravidel socialistického soužití,“ píše dvojice autorů Válková s Urválkem.

Ochranný dohled využívaly komunistické soudy zejména proti odpůrcům tehdejšího režimu, kterým jeho prostřednictvím zakazovaly pohybovat se mimo předem určenou lokality, měnit práci či pít alkohol.

Sama Válková, která je horkou kandidátkou na post ombudsmanky, tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila. “Naprosto odmítám, že jsem se jakkoliv podílela na šikaně disidentů. To je absolutní a urážlivá lež,” reagovala Válková pro info.cz.