Další kauza odsunutá před volbami: Dotace na toastový chleba

Přesně před rokem jsme získali svědectví bývalého manažera Penamu, že dotace byla podvodná. Nestalo se nic.

Představte si, že jste vyšetřovatel a máte v ruce dvě svědectví o tom, že se stal podvod. A neuděláte za celý rok nic. Dokonce ani nevyslechnete další svědky, kteří jsou ochotni vypovídat.

Přesně to se podle zjištění Neovlivní.cz odehrálo v kauze dotace na toastových chleba Penamu z holdingu premiéra.


Ilustrace: Shutterstock

Je to rok, co jsme získali výpověď bývalého Babišova manažera Michala Mikscheho, který byl provozním ředitelem právě v pekárenském Penamu. Firmě, která získala sto milionů z unijních peněz na inovační linku.

Miksche to v časopise Neovlivní.cz řekl jasně: “Inovačního na lince není vůbec nic. Všechno, co linka měla splňovat, bylo aplikováno již dlouhá léta před tím, a to přímo v Liekenu. Penam neměl na dotaci nárok.”

Zmiňovaná německá pekárna Lieken patří také do premiérova holdingu. A Mikscheova slova současně potvrzují podezření, která vznesli unijní kontroloři a která dosud Penam popíral. Jako jeden z klíčových důvodů, proč Evropská unie odmítla dotaci proplatit, bylo zjištění auditorů, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Lieken.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův ředitel dosvědčil podvod s dotací na toasty


Michal Miksche své svědectví následně zopakoval i do policejního protokolu. Dokonce se o pár týdnů později objevil další svědek z firmy, která s Penamem spolupracovala. A vypověděl ve stejných intencích jako Miksche.

A co se stalo? Nic. Navzdory svědectví a jasnému závěru auditu Evropské komise.

A do voleb už se také s případem nic nestane. České úřady případ toastového chleba předali na stůl nově vzniklému úřadu evropského žalobce. “Věc byla kompletně předána evropskému žalobci,” uvedla nyní vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

A ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dodnes nerozhodl, zda bude stát po Penamu vymáhat vyplacenou dotaci zpět. Nechává si zpracovávat jeden posudek za druhým a argumentuje blíže neurčeným “ukončením případu”. Co přesně to znamená, to nikdy neřekl.

A to je mimochodem jeden z důvodů, proč Evropská komise nyní poslala do Prahy varování, aby úřady přestaly krýt střet zájmů českého premiéra. Jinak přijde o dotace celá Česká republika.

Případ Penamu je shodný s kauzou Čapí hnízdo, kterou se úřadům nedaří uzavřít už šestým rokem. A jsou i další případy spojené s hnutím ANO, které se vlečou. Klára Dostálová a zakázky na CzechTourismu, Adam Vojtěch a předražené nákupy ochranných pomůcek nebo Jaroslav Faltýnek a jeho zákulisní hry.

Zástupci policie i státní zástupci přitom striktně ve svých veřejných prohlášeních odmítají, že by se na kauzách podepsal jejich politický podtext. Těmito slovy odmítl politické tlaky například šéf pražských žalobců Martin Erazím, jehož podřízení nejsou schopni si poradit s kauzou Čapí hnízdo: “Jediný, avšak enormní tlak byl veden ze strany mediálních prostředků.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email