Po týdnech bagatelizování Vojtěch přiznal: Čísla se sama nesníží. Možná budou další opatření

Po dvou měsících, kdy vláda bagatelizovala rostoucí trend nákazy covid-19 v zemi, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes připustil, že současná opatření zřejmě nebudou stačit. Dál sice tvrdí, že plošná omezení nebudou, co přesně Babišův tým chystá ale tají. Chce to nejdřív probrat s epidemiology.


“Situace v ČR je konzistentní, nezhoršuje se. Nemáme plošný problém,“ oznámil v půli června ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda poté začala rušit roušky, povolila masová shromáždění a začala povzbuzovat lidi k cestování. Už o týden později ale vyskočil denní přírůstek v ČR znovu přes stovku případů. A od té doby se situace jen zhoršovala.

» Premiér ignoroval varování. Usvědčují jej covid data
» Dvojí metr: Havlíček i Vojtěch musí do karantény. Babiš ne
» Vojtěchův úřad si přisvojil cizí analýzu. Jen inspirace, tvrdí

Přesto kabinet Andrej Babiše nijak nezareagoval.

A když experti ke konci srpna navrhli přísnější režim v nošení roušek, premiér návrh osobním zásahem smetl ze stolu se slovy:  “Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí.” A jak jej citoval Radiožurnál: “Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere.”

Situace se následně začala vymykat kontrole, počet nakažených začal dramaticky stoupat a vláda přistoupila k původně zavrženým opařením.

Ministr zdravotnictví Vojtěch ale nyní prvně přiznal, že to nebude stačit. “Nemohu vyloučit, že budou zavedena nějaká další opatření, pravděpodobně je budeme muset udělat, ta čísla se sama nesníží,” řekl v pondělí ministr zdravotnictví.

Odmítl ovšem zveřejnit, co má Babišův tým v plánu. Tvrdí nicméně, že se chce vyhnout plošným omezením. Mluvil například o případném omezení shromažďování a společenských akcích.

O tom, že by se zastavila předvolební kampaň politických stran, jejíž součástí jsou i mítinky s občany, zatím nikdo veřejně nemluvil.

Premiér Andrej Babiš dál odmítá připustit, že by za současný stav nesl odpovědnost. Zatímco celé léto tvrdil, že rozhodují epidemiologové, když nyní čelí kritice ohledně pomalé reakce, obvinil samotné občany.

„Všichni křičeli, abychom rozvolnili, chodili za námi reprezentanti kultury a sportu. Od léta všichni chtěli rozvolňovat, roušky se staly symbolem nesvobody. Ale není třeba dělat paniku, i když chápu, že ten nárůst je senzace, není žádný důvod k panice,“ prohlásil v televizi PrimaCNN.

Zdroj náhledové foto: FB Adama Vojtěcha