Počty vážně nemocných dramaticky rostou. Navzdory Babišovu chlácholení

V minulém nedělním hlášení premiér uklidňoval veřejnost, že je situace v ČR dobrá, protože máme málo vážně nemocných a mrtvých. Uplynulo pouhých devět dní a jejich počty dramaticky narostly. Andrej Babiš hází odpovědnost na šéfa zdravotních statistiků.

V České republice je k úternímu ránu podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví téměř pět set pacientů hospitalizovaných s těžším průběhem nákazy covid-19. Z toho stovka jich je ve vážném stavu.

Zemřelo pak jen za pondělí devět lidí. Opět podle oficiálních statistik, které nelze nijak překontrolovat.

“Čtvrtina lidí má komplikace nebo těžký průběh nemoci,” přiznal šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek pro server iRozhlas.cz.

Počty pacientů s vážným průběhem se budou podle epidemiologů dál dramaticky zvyšovat.


Oficiální statistika ministerstva zdravotnictví

A jak upozornil minulý týden na svém Twitterovém účtu starosta Prahy 7 Jan Čižinský, hygienici mu na osobní schůzce sdělili, že tímto tempem bude kapacita nemocnic brzy vyčerpána.

“Dnes zaznělo na poradě s hygienou, že pokud se bude situace vyvíjet jako dosud, v listopadu dojdou nemocniční lůžka a hlavně personál k nim,” uvedl Čižinský na Twitteru.

Hygiena sice svá slova následně korigovala, že nemocnice nápor zvládnou, Praha se nicméně rozhodla pro vlastní opatření, jak kapacity nemocnic a personálu navýšit.

Je to přitom pouhých devět dní, co premiér Andrej Babiš ve svém pravidelném nedělním hlášení sebevědomě prohlašoval, že jsme na tom dobře a média jen straší.

“Já jsem tady proto, abych vás uklidnil, abych vám dál některé pozitivní zprávy které, bohužel česká média, potažmo Česka televize nevysílá. První taková zpráva byla, že včera covid-19 nebo s covidem 19 nikdo nezemřel. Druhá taková zpráva by byla, že do půlky července za stejné období v porovnání v roce 2 19 v Čechách zemřelo 545 lidí méně další taková dobrá zpráva je tenhle graf, který mám od pana prof. Berana, který se snažil vysvětlovat České televizi, ale redaktor mu nedal šanci, tak dneska možná na Primě to vysvětlil, a to je smrtnost na počet nakažených covidem 19. A tam vidíte, že ta smrtnost klesá, tzn. kolik zemřelo lidí na 10 000 nakažených od 1. 3. a tady vidíte, že to klesá procentuálně,” řekl doslova.

Ve svém chlácholení si přitom pomohl i lží. Ve zmiňovaný den, kdy podle premiéra nikdo nezemřel, oficiální statistiky jeho vládního týmu evidovali čtyři úmrtí.


Foto: Twitter F. Lutonského

Když měl pak premiér odpovědět na otázky, jestli se nespletl a neviděl situaci příliš růžově, přehodil odpovědnost na výše zmiňovaného statistika Duška. Tvrdil, že vycházel z jeho slov.

“Situace se vyvinula velkým nárůstem nakažených, ale i hospitalizovaných, který nikdo z expertů nepredikoval,” napsal premiér serveru Novinky.cz.

Včera ve svém čteném projevu pak Andrej Babiš přiznal, že situaci podcenil. ” Ke konci jara jsme ale měli pocit, že vir odešel a od 1. července jsme zrušili povinnost nosit roušky všude. Tehdy jsme těch opatření měli všichni až po krk, všichni jsme se chtěli volně nadechnout a užít si léto jak jsme zvyklí. Bylo to poté, co jsme zarazili šíření nemoci jako jedni z prvních v Evropě. Měli jsme jen minimum mrtvých, což nás tehdy možná ukolébalo v představě, že to s tím virem není tak zlé. I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat,” přečetl premiér ve svém projevu.

Jak ale dodal, prý ho nikdo včas nevaroval. Varovné hlasy podle jeho tvrzení přišly až nyní: “V posledních dnech nám byly předložené scénáře vývoje, které mě značně znepokojily.”

Již dříve jsme ale na Neovlivni.cz popsali, že premiér varování dostal už během léta. Rozhodl se je ale ignorovat.

Zdroj náhledové foto: FB Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email