Plány policie nevyšly, Kyselý svého přítele Langera nepotopil

Ani vazba, ani nabídka nižšího trestu výměnou za spolupráci nepřesvědčila podnikatele Ivana Kyselého, aby přistoupil na návrhy detektivů a promluvil o aktivitách svého obchodního partnera Ivana Langera. Stejně tak nepotopil někdejšího ministra vnitra nikdo z dalších obviněných v olomoucké kauze.

Pro kriminalisty to v tuto chvíli byla jediná šance: pokud skutečně byl hlavním cílem, o který jim při loňské razii v Olomouci šlo, Ivan Langer, potřebovali k tomu svědectví jednotlivých aktérů případu. Za čtvrt roku vyšetřování je nezískali.

Ačkoli o bývalém vlivném politikovi mluví obvinění na odposleších jako o osobě, která byla zapletena do několika kauz, při výsleších už to nikdo z nich nezopakoval. A další důkaz se podle zjištění Neovlivní.cz neobjevil.

K tomuto tématu:

Ivan Langer
» Ze zákulisí kauzy Ševětín: Na Langera toho policie moc nemá
» Nabídka pro Kyselého: Promluv! Bude nižší trest
» Soud rozhoduje, zda smí policie zkoumat Langerův počítač
» Zákulisní tlak na Šlachtu sílí. On sám říká: Nerezignuji
» Langer píše médiím: Čas ukáže. Už jednou jsem nad vámi vyhrál
» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
» SPECIÁL: Vše o olomoucké aféře na jednom místě

Vyšetřující úřady přitom využily svých možností beze zbytku: Ivan Kyselý strávil ve vazbě vánoční svátky, stejně tak i další dva obvinění policisté. Propuštěni byli až minulý týden, přesně v den, kdy vypršela tříměsíční vazební lhůta. Vánoce strávené za mřížemi je ovšem nezlomily.

“Klient vinu popírá, takže by bylo nelogické, aby přistupoval na nějaké nabídky ohledně spolupráce. Navíc kvůli nesrozumitelnosti a kvalitě předložených odposlechů prozatím přestal vypovídat,” řekl k výslechům advokát Kyselého Josef Monsport.

Stejně se k případu postavili další obvinění – ústřední postava aféry, policejní důstojník Karel Kadlec a jeho spolupracovník Radek Petrůj. Oba čelí podezření, že na přání Ivana Kyselého ovlivňovali vyšetřované kauzy a případně využívali informace ze spisů, třeba proti nepohodlným podnikatelům. I k nim směřoval nabídka na spolupráci, i oni odmítli.

Pokud se situace nezmění, mohou teoreticky nové informace přinést ještě dokumenty, které policie zabavila během domovních prohlídek u Ivana Langera. Kriminalisté je ovšem doteď nemohli prostudovat, protože soud řeší, zda zabavené věci pokrývá advokátní mlčenlivost či nikoli. “Rozhodnutí ještě nepadlo,” konstatoval ve středu Langerův obhájce Tomáš Sokol.

Sám Ivan Langer už krátce po svém zadržení loni v říjnu oznámil, že se ničeho protiprávního nedopustil. Poté, co jej policisté po zadržení propustili, rozeslal médiím varování », že už jednou nad novináři vyhrál, když jej spojili se zločinem.

Úřady zkoumají roli bývalého ministra vnitra ještě v kauze fotovoltaické elektrárny Ševětín, v níž jde o poškození státní společnosti ČEZ. Tam se nyní také chystají obvinění, ovšem Ivana Langera se týkat nebudou. I v tomto případě chybí důkazy o jakémkoli jeho protiprávním  jednání.

Přímo o Ševětíně se přitom podle odposlechnutých hovorů v olomoucké kauze bavili Ivan Kyselý a policista Kadlec. Jako například 22. června 2015 v motelu Janiš. “Podezřelý Ivan Kyselý podrobně informuje podezřelého Karla Kadlece o problému se zakázkou pro společnost ČEZ, kterou realizovali společně s Ivanem Langerem. (…) Podezřelý Ivan Kyselý na této schůzce popisuje, jak zakázka probíhala, přičemž vysvětluje, že cena byla navýšena o 80 mil. korun za takzvané vícepráce. Dále Ivan Kyselý popisuje, že za navýšením ceny stál Ivan Langer a jeho právní kancelář a Langerovi již tehdy říkal, aby to nedělali, že to bude ‘průser’,” napsali kriminalisté v jednom z vyhodnocení odposlechů.

Ani tato slova Kyselý posléze na policii nezopakoval.