Podnikatel, na kterého klekli: Vyhrál jsem, ale kazí mi to byznys

V prosinci to budou dva roky, kdy těsně přes Štědrým dnem do firmy Michala Kramoliše nakráčeli pracovníci finančního úřadu se zajišťovacími příkazy. Majitel malé stavební firmy ze Zlínska musel obratem složit 2,4 milionu. Postupně všechny soudy o neoprávněnost postupu finanční správy vyhrál. Teď vyčísluje škodu, kterou hodlá po státu požadovat. A současně říká, že mu celý příběh kazí podnikání.

“Nic jsem neprovedl, to mi dávalo sílu to nevzdat,” říká dnes s odstupem Michal Kramoliš. Hodiny před Štědrým dnem v roce 2016 už ale z paměti nevymaže. Vypadalo to, že je s jeho podnikáním konec. Finanční správa vydala zajišťovací příkazy, které vzápětí doplnily i platební příkazy. Musel obratem zaplatit 2,4 milionu korun.

“De facto veškerý volný kapitál zmizel, nebyly peníze pro obchodní partnery, nebyly peníze na výplaty. Zvládli jsme to jen díky tomu, že jsem si půjčil od známých,” říkal tehdy.

Dnes je všechno jinak. Soudy mu daly za pravdu, naposledy Nejvyšší správní soud. K vydání zajišťovacích příkazů, které se mají využívat jako nejkrajnější nástroj, nebyl podle rozsudků v případě firmy Naryner Construction důvod.

Psali jsme:

» Finanční správa vrací první peníze z neoprávněných zajišťovacích příkazů
» Novináři jako hybridní hrozba. Pilný píše Chovancovi
» Finanční správa prohrála další soud o zajišťovací příkazy
» Nejvyšší správní soud strhal práci finanční správy

Neo: Věřil jste, že vyhrajete?

Věřil jsem, že musím vyhrát. Jinak bych do toho nešel a nedělal to.

Neo: Vy jste se obrátil i na novináře, celý případ jste vytáhl na veřejnost. Nebál jste se, že vám to může u finanční správy ublížit? 

Nebál jsem se, ale někteří moji obchodní partneři ano.

Neo: Jak to myslíte?

Mají strach, aby finanční správa neklekla i na ně, když dělají obchody i se mnou.

Neo: To myslíte vážně?

Ano, někteří mi to řekli a prostě spolupráce skončila. Nezazlívám to nikomu, chápu to.

Neo: Zaznamenal jste nějakou reakci z finační správy směrem k vaší osobě? Mluvil s vámi o tom případu někdo?

Ne, dělají jako by se to nestalo.

Neo: Vy jste se netajil tím, že budete stát žalovat o náhradu škody. Změnilo se na tom něco?

Nezměnilo. Je přece jasné, že když udělám chybu, tak za ní zaplatím. Tady finanční správa udělala chybu, což nyní konstatoval i Nejvyšší správní soud, tak je jasné, že za to někdo musí zaplatit.

Neo: Kolik peněz budete požadovat?

Teď čekám na vyčíslení škody, jedu kvůli tomu teď do Prahy a do měsíce bych měl mít nějaká data před sebou. Jak vysoké odškodnění budu žádat? To je otázka pro znalce, od něj to budu chtít slyšet. Já mu popíšu všechny okolnosti a ta výsledná částka je na něm.

Neo: S jakými pocity ten případ s odstupem vnímáte?

To není o emocích. Dnes už…Nezastírám, že tehdy to bylo skutečně těžké. Ale je to daňové řízení, to je o dokumentech a faktech. A pravda je prostě na mojí straně.

Neo: Ale při svých odvoláních proti zajišťovacím příkazům a platebním příkazům jste u nadřízených instancí těch úředníků, kteří o nich rozhodli, neuspěl. 

Neuspěl. Oni dodnes neuznali chybu.

Neo: Už skončilo daňové řízení, které to celé odstartovalo?

Neskončilo. Doměřili mi daň zhruba v té výši, na jakou byly vydané ty zajišťovací příkazy. My jsme se odvolali k nadřízenému orgánu a čekáme na výsledek. S právníkem se domníváme, že to jejich odůvodnění pokuty popírá rozsudek Nejvyššího správního soudu. Věřím, že i tady nakonec vyhrajeme.