Dáváme moc, tvrdí Havlíček. Podnikatelka kvůli jeho podpisu nemá nic

Byznys si vládní pomoc chválí, chlubí se ministr. Realitu popisuje žena, která dosud nemá ošetřovné za říjen. Čeká se totiž na Havlíčkův podpis.

Ačkoli vláda ze slibovaného bilionu korun poslala do byznysu loni pouhých 184 miliard, vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček si pochvaluje, jak dobře kabinet pomáhá. Dokonce prý za ním chodí podnikatelé, kteří mu dle jeho slov tvrdí, že vláda pomáhá až moc.

“U jednoho a půl milionu podnikatelů nám někdo propadne tím sítem, někdo zase dostane velmi dobrou porci. Někteří mají skutečně velmi dobrou podporu a vůbec si nestěžují. A jsou dokonce i někteří podnikatelé, kteří říkají: „Dáváte toho až přespříliš,“ prohlásil Havlíček pro SeznamZprávy.


Foto: Facebook Karla Havlíčka

Redakce Neovlivní.cz vicepremiéra požádala o zprostředkování kontaktu na tyto podnikatele. Havlíček to odmítl, na žádost ani přes urgence nereagoval.

Místo toho redakce získala hned několik svědectví, jak to vypadá v reálu, když “vláda dává až přespříliš.”

Například Lenka Jedličková se živí jako OSVČ v oblasti PR a marketingu. Po podzimním uzavření škol byla s dětmi doma a požádala o ošetřovné. A do dnešního dne čeká na částku za měsíc říjen.

“Ani po několika urgencích a ujištění, že moje žádost je v pořádku, a že peníze brzy pošlou, nepřišlo do dnešního dne nic. Jde přitom o ošetřovné za měsíc říjen, které činilo zhruba 6 400 korun. Za listopad pochopitelně nemám odpověď ještě vůbec žádnou,” uvedla Jedličková.

A jak dodala: “Situace je taková, že neznám nikoho z OSVČ v mém okolí, komu by přišla jakákoli kompenzace, nebo ošetřovné (od října). A to přesto, že žádosti jsou u všech v pořádku. K faktickému vyplácení peněz ale nedošlo ani v jednom případě, a to přesto, že na každé vládní tiskovce ministři Havlíček a Schillerová jmenují, kolik peněz na podporu podnikatelů jde.”


Mail, který Lence Jedličkové zaslalo MPO

Z mailu, který jí Havlíčkův resort zaslal, vyplývá, že se čeká přímo na ministrův podpis.

“Dost mě to zarazilo. To opravdu Karel Havlíček při řízení dvou ministerstvech musí osobně podepisovat každou žádost o ošetřovné? A totéž i v případě jiných kompenzačních programů,” podivuje se Jedličková.

Lenka Jedličková stejně jako jiní podnikatelé poslední dobou začíná pociťovat zášť okolí. Vládní představitelé totiž do spřízněných médií tlačí jednu informaci za druhou, jak podnikatelům pomohli a co všechno jim poslali. A informací o tom, jak to je ve skutečnosti, je v médiích podstatně méně.

“Začínám se čím dál častěji setkávat s nenávistnými komentáři lidí, kteří jsou buď zaměstnaní, nebo v důchodu, jak se mají podle vlády podnikatelé dobře a jak na ně všichni doplácíme. Skutečnost je taková, že ti lidé nemají mnohdy z čeho zaplatit nájem nebo složenky, protože ty peníze zůstaly jen ve formě slibů. Tato situace znovu zásadním způsobem rozděluje společnost, a to nezřídka i v rámci rodin,” popisuje Jedličková.

Sama má štěstí. Domácnost nestojí jen na jejím příjmu, není samoživitelka: “Neumím si představit, jak to vypadá v rodinách, kde je toto ošetřovné jediným příjmem. Zvlášť, když ani po tak dlouhé době skutečně nedorazil.”

Zdroj náhledové foto: Facebook Karla Havlíčka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email