Podvodník a lhář. Babišova slova na adresu zemědělce úřad nestačil včas projednat

Ministr financí Andrej Babiš už nebude nijak popotahovaný za svá slova na adresu zemědělce Bohumíra Rady, kterého označil za podvodníka a lháře. Obecní úřad v Průhonicích řešil Babišova slova tak dlouho, až musel vyšetřování zastavit, protože uběhla promlčecí lhůta. Oba muži spolu vedou spor o akcie firmy Agro Jevišovice, kterou ministrů holding před lety “nepřátelsky převzal”.

“Rada je manipulátor, podvodník a lhář.” Tuto větu Andrej Babiš pronesl na adresu zemědělce Bohumíra Rady v létě minulého roku. Rada se Babišovými slovy cítil dotčený a obrátil se na obecní úřad v Průhonicích, kde má Babiš trvalé bydliště. Úřad následně s ministrem zahájil správní řízení. Jenže nestačil případ projednat v zákonné lhůtě a před časem jej tedy podle zjištění Neovlivní.cz úředníci odložili.

“Řízení vedené proti obviněnému panu ing. Andreji Babišovi bylo zastaveno, neboť odpovědnost za přestupek zanikla,” stojí v rozhodnutí úřadu, které má redakce k dispozici.

Mohlo by vás zajímat

» Aféra Babišova Agrotecu: Získali jsme obžalobu
» Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování Babišova holdingu?
» Zastaví proces s Agrotecem právní klička politiků?

Pod verdiktem je podepsaný Jaromír Kubelka, předseda přestupkové komise na průhonickém obecním úřadu. Kubelka potvrdil, že případ byl odložen kvůli promlčení. Jakékoli další detaily ale komentovat nechtěl, včetně vysvětlení, proč nestihl úřad projednat případ včas. “Nezlobte se, ale nejste oprávněná osoba a nelze vám poskytnout žádné další informace,” uvedl Kubelka.

Sám Bohumír Rada se s verdiktem odmítá smířit. Proti ministrovi financí vystupuje opakovaně. Naposledy minulý týden přivezl před úřad vlády prase, aby upozornil na údajnou likvidaci chovu vepřového ze strany Babišova holdingu. Happeningy hodlá opakovat každý druhý týden.

Jejich spory se datují od chvíle,  kdy se z Agro Jevišovice stala součást Babišova holdingu. Do té doby patřila firma právě Radovi, který z ní vybudoval jeden z největších tuzemských zemědělských podniků. Agrofert firmu převzal v roce 2011, kdy skončila v insolvenci. Rada tvrdí, že se do insolvence dostal proto, že jej Babiš ždímal. A to přes své Kostelecké uzeniny, které byly významným odběratelem Radovy živočišné produkce.

Babišova verze naopak zní: Agrofert přišel jako zachránce, protože jinak by Agro Jevišovice skončilo. “Když jsme od něj kupovali jeho firmu, byla totálně zdevastovaná, všude nepořádek, podvyživená zvířata… Zaplatili jsme za něj dluhy 830 milionů,” tvrdil Babiš naposledy minulý týden v deníku Blesk.

Zřejmě nejvyhrocenější střet se pak odehrál loni v květnu, kdy jedna z Babišových firem vypálila herbicidem přes sto hektarů pšenice na Radově poli.

Spor o Agro Jevišovice nicméně nekončí. Rada tvrdí, že holding převzal firmu v rozporu se zákonem a vznikla mu tak jedenáctimilionová škoda. Případ řeší policie.