Pohnulo se to? Nepohnulo? Pohne se? Epos o ujeté dálnici nekončí (a další zprávy týdne)

Co přinesl v Česku 50. týden roku 2016

Máme za sebou týden, kdy zřejmě každý začal propadat lehké nervozitě, jak moc blízko už jsou Vánoce, takže nejtypičtějším obrázkem byly záběry přeplněných nákupních center, výdejen e-shopů, (například Alza.cz si během posledního týdne poprvé sáhla na miliardový obrat), a facebookové statusy žehrající na poštu, co měla doručit balík do ruky, a doručila místo toho vzkaz o nezastižení příjemce do kastlíku.

Když je řeč o poště, menší poštovní odbory chystají na pondělí dvouhodinovou výstražnou stávku. Účastnit se jí chce přes šest tisíc lidí, což je zhruba pětina zaměstnanců instituce. Snaží se tak domoci rychlejšího růstu mezd. Pro přesnost: od roku 2008 do roku 2014 platy pošťáků nerostly vůbec. Situaci na poslední chvíli hasili premiér Sobotka s ministrem vnitra Chovancem, pod kterého Česká pošta spadá. Přislíbili zvýšení mezd zhruba o 1400 korun od příštího roku, to však odboráře neuspokojilo. Možná k tomu měli politici přidat slib, že pošťákům umožní, aby kromě své práce nemuseli prodávat životní pojištění a další bankovní produkty. A los nechcete?

Pošťáci ve svém tažení zjevně nejsou sami: Podobně jako v Česku vypadaly v posledních dnech titulky i ve Velké Británii, kde ovšem bude poštovní stávka masivnější. Tam nepůjde o dvouhodinový výpadek, ale pětidenní protestní akci, do které se vedle části zaměstnanců Královské pošty zapojí i řidiči zásilkového obchodu Argos.

Sesuv na D8. Repro: ČT24

Sesuv na D8. Repro: ČT24

Podobně nevydařené jako jednání s odbory bylo i sobotní slavnostní otevírání posledního úseku dálnice D8. Mohla to být veliká sláva, protože tah spojující Prahu, Teplice a Drážďany se dostavěl po rekordních 32 letech. Ale sláva to nebyla, byť si k tomu přizvali na střihání pásky prezidenta Miloše Zemana. Večer před akcí oznámil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl, že zbrusu nový a dosud chybějící úsek u Prackovic se nakonec otevře omezeně – auta se pustí jen do dvou pruhů.

Znovu se pohnul nestabilní svah, který už jednou stavbu zavalil. “Hýbat se začal celý svah. Zatímco odborníci nechtěli nic riskovat a byli proti otevření dálnice, ŘSD chce otevřít v kritickém úseku alespoň jeden pruh,” řekl Mf Dnes informovaný zdroj. Posléze se ukázalo, že se skutečně dal do pohybu v místech, kde stojí pilíře pravé části otvírané estakády.

Příběhem zbabrané stavby se bude v pondělí zabývat vláda. “Pokud by se něco dělo, cokoli, co by mělo ohrožovat stabilitu té dálnice, tak je potřeba přijmout příslušná opatření, včetně uzavření dálnice v budoucnosti. Ani to se nedá vyloučit, protože ten terén je opravdu geologicky velmi složitý,” citovala agentura ČTK ministerského předsedu Bohuslava Sobotku.

Geologicky složitý terén to možná je, ale podle prezidenta mohou za problémy se stavbou zejména ekologičtí aktivisté. Právě ty, nikoli nevhodně zvolenou trasu, označil za viníky toho, proč se D8 stavěla tak dlouho. “Teď otvíráme další úsek a já se ptám, proč to trvalo těch 15 let. Odpověď je velice prostá, ve vašem kraji řádili a dosud řádí takzvaní zelení aktivisté. To jsou lidé, kteří podávali jednu žalobu za druhou, když to prohráli, tak se odvolávali…,” řekl Miloš Zeman.

Nevadí, že žaloby neměly (až na výjimky) odkladný účinek, tedy stavbu ve skutečnosti nezastavily. A že například tím, kdo ji velmi dlouho – plné tři roky – blokoval, byl člen Zemanovy vlastní vlády Miloš Kužvart. V listopadu 1998 vydal z titulu ministra životního prostředí ke stavbě dálnice přes CHKO České středohoří negativní stanovisko, trasu schválil až v roce 2001. Kdo by si to pamatoval.

d8_twitter

Co nezapomeneme: Před pěti lety, 18. prosince, zemřel první český prezident Václav Havel. Celoživotní bojovník za lidská práva, disident, dramatik a člověk, který věřil, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Mimochodem, tohle je Havlův citát z “Výzvy občanům”, kterou přednesl dva roky po Sametové revoluci, 17. listopadu 1991.

“… kdysi jsem řekl na jedné z velkých manifestací, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Dnes bych k tomu rád přidal, že rozum, pokora a odpovědnost musí zvítězit nad krátkozrakostí, pýchou a svévolí. V jistém smyslu jde dnes o víc, než před dvěma lety. Tehdy šlo jen o to, zda budeme ještě nějaký čas snášet rozkládající se totalitní systém, anebo zda mu řekneme své jasné ‘ne’. Dnes jde o to, zda se staneme civilizovanou evropskou demokracií, anebo opovrhovaným prostorem neustálých konfliktů a zmatků.”

Stručně k tomu, co jsme pro vás nachystali na Neovlivní.cz:

Razie na severu

Pět let. Tak dlouho policii trvalo, než posbírala důkazy, aby mohla obvinit přes dvě desítky bývalých i současných prominentů ze severu Čech v kauze možného obřího dotačního podvodu.

Na začátku přitom podle zjištění Neovlivní.cz stála dvě trestní oznámení. Na rozdíl od jiných případů nebyla anonymní. V dokumentech byl podrobně popsaný mechanismus, jak se rozdělují dotace v rámci dotačního úřadu na ROP Severozápad. I jednotlivé “cinklé” kauzy. Redakce Neovlivní.cz dokumenty získala, s jejich obsahem se můžete seznámit tu ».

Aktuální razii pak odstartovala výpověď klíčového svědka. Své komplice se rozhodl potopit někdejší ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Detailně popsal konkrétní dotační podvody i role jednotlivých aktérů. (Více v této zprávě ».)

K případu, který otřásl politicko-byznysovou špičkou na severu, jsme pak přinesli ještě rozhovor s bývalým úředníkem dotačního úřadu. Leo Steiner je jedním z hrstky těch, kteří se miliardovým podvodům s dotacemi vzepřeli. V interview (tady ») říká, že je vyloučené, aby špičky ČSSD nevěděly o tom, co se v regionu odehrávalo.

Šampioni mezi zakázkami z ruky

Česká republika je na špici v zadávání veřejných zakázek bez soutěže, před námi už je podle analýzy neziskové organizace Good Governance jen Kypr. Analýza přináší přehled nejkřiklavějších případů, kdy politici a úředníci zadali zakázku z ruky a připravili se tak o možnost vysoutěžit nejlepší cenu a nejlepší kvalitu. Najdete je v tomto » textu.

Když se něco nestihne včas projednat. Třeba Babiš

Ministr financí Andrej Babiš už nebude nijak popotahovaný za svá slova na adresu zemědělce Bohumíra Rady, kterého označil za podvodníka a lháře. Obecní úřad v Průhonicích řešil Babišova slova tak dlouho, až musel vyšetřování zastavit, protože uběhla promlčecí lhůta. Oba muži spolu vedou spor o akcie firmy Agro Jevišovice, kterou ministrů holding před lety “nepřátelsky převzal”. Detaily k tomuto příběhu zde ».

Rozhovor týdne: Chovanec po bitvě o policii

Je to půl roku, co ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že spouští reorganizaci elitních policejních složek. Překotná reforma proti němu postavila některé vysoké policejní důstojníky, respektované žalobce i koaličního partnera – hnutí ANO, které si na “kmotrovských praktikách” ČSSD vystavělo celkem úspěšnou kampaň před podzimními volbami. “Nic zásadního bych nezměnil, i když mi celé to dění snížilo důvěryhodnost u voličů,” hodnotí s odstupem času Chovanec v rozhovoru pro Neovlivní.cz. Celý rozhovor si můžete přečíst tady ».

Milí čtenáři, děkujeme za pozornost a přejeme krásnou čtvrtou adventní neděli!