Tendr na osvětlení Prahy dostala na stůl policie

Nejsou to ani tři týdny, co vyšlo najevo, že se proti Praze v bitvě o zakázku na osvětlení postavil elitní právník a premiérův přítel Radek Pokorný. A Praha to nebude mít jednoduché. HN napsaly, že dosavadní poskytoval osvětlení, firma Eltodo podala trestní  oznámení kvůli podezření, že se jí město pokusilo násilně převzít.

Trestní oznámení podali právní zástupci Eltoda minulý týden. Hospodářské noviny uvedly, že se týká manažera této firmy, který podle zadržených e-mailů a listin připravoval několik měsíců řízený odchod zaměstnanců pod městskou společnost Trade Centre Praha (TCP).

“Radnice zjistila, že není schopná zajistit osvětlení vlastními silami, tak se rozhodla vytunelovat firmu tím, že přetáhne naše lidi a know-how k sobě,” citovaly HN šéfku Eltoda Monu Sandescu.

Na vynášení informací z Eltoda se listu přišlo náhodou při běžné bezpečnostní kontrole firemní elektronické komunikace. V e-mailu manažera Jiřího Skály, který měl v Eltodu na starosti rozvoj podnikání, program upozornil na text s podezřelým nápisem. Ten naznačoval, že jde o informace pro konkurenci. “Po přivolání notáře pak vedení firmy zabavilo Skálův počítač, v němž byl uložen harmonogram přechodu zaměstnanců z Eltoda do TCP. Další materiály se podle trestního oznámení našly v manažerově autě,” píší HN.

Padesátiletý Skála, který v podniku začínal jako montér a pracoval v něm přes dvacet let, nechtěl o svém údajném prohřešku hovořit. “K těmto informacím se nebudu vyjadřovat,” řekl na dotaz HN.

Na výtky Eltoda nechtěl reagovat ani radní Grabein Procházka (ANO), který má celý případ na starost. Přes mluvčího magistrátu napsal, že Praha v současnosti ještě přebírá osvětlení a dokumentaci. “Z těchto důvodů nepovažujeme za vhodné řešit otázku veřejného osvětlení prostřednictvím médií,” uvedl Grabein Procházka.

Jde o jednu z prestižních městských zakázek: osvětlení ulic, památek a přechodů ve městě prostřednictvím desítek tisíc nejrůznějších lamp. Od roku 1998, kdy v Praze vládla ODS, se o osvětlení města starala firma Eltodo. Před několika lety ale smlouva vypršela a město ji následně bez výběrového řízení prodlužovalo. Radní totiž nebyli schopni vypsat tendr. A když ho vypsali a vybrali jako vítěze Eltodo, následně město soutěž zrušilo.

Těsně před Vánoci pak pražští politici rozhodli, že pro rok 2017 už smlouvu s Eltodem neprodlouží a osvětlení převezme městská firma Trade Centre Praha.  Argumentovali, že Praha bude svítit levněji. TCP totiž původně slibovala, že se o lampy postará za 125 milionů ročně. Jenže na poslední chvíli v prosinci se cena zdvihla na 166 milionů korun. Společnost Eltodo ve zrušeném tendru nabídla cenu 92 milionů korun.