© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Evropský parlament udělal další krok, kterým zaměstná právníky Andreje Babiše. Poslanci schválili usnesení, v němž komisi navrhují, aby firmy ovládané politiky nemohly dostávat evropské dotace. Pokud Babiš usedne v příští vládě a stane se tak znovu politikem, který spolurozhoduje či kontroluje evropské peníze, jeho Agrofert tak přijde o stovky milionů z Bruselu. A svěřenský fond, kam Babiš vložil svůj majetek, stačit nebude.
Je to jedna věta v bodu 44. Usnesení o odpovědnosti, transparentnosti a integritě v orgánech EU, které poslanci schválili tento čtvrtek. Píše se v něm: “Žádáme Komisi, aby do veškerých budoucích zákonů EU týkajících se plateb začlenila ustanovení o tom, že podniky, jejichž majitelem je úřední osoba v členském státě EU a ve třetích zemích, nemohou požádat o finanční prostředky EU ani takové prostředky obdržet.”
Usnesení má podle europoslanců konkrétní dopad už dnes. Šéfka kontrolního výboru Eropského parlamentu Ingeborg Grässle na jeho základě připravuje změny pro čerpání dotací v příštím období. “Ve finančních nařízeních pro příští finanční období, tedy od roku 2020, by už omezovací pravidla vyvolaná kauzou Babiš měla být obsažena,” potvrdil europoslanec Jiří Pospíšil.
Pro Andreje Babiše to znamená, že bude muset Agrofert prodat nebo se rozloučit s dotacemi. Forma svěřenského fondu, kam politik svůj majetek vložil, aby se vyhnul kritice o střetu zájmů, Bruselu stačit nebude. V orgánech totiž sedí jeho manželka a právník, přes které má miliardář na svůj majetek i nadále vliv. Nové unijní podmínky už nedovolí, aby se na správě majetku daného politika čerpajícího dotace podílely osoby blízké jako je manželka, partnerka či lidé, kteří pro něj roky pracují.
Ingeborg Grässle před časem vydala vydala prohlášení, v němž uvedla: “Je nepřípustné, aby členové vlády, kteří jsou z hlediska své funkce garanty řádného využívání evropských fondů, měli z těchto fondů prospěch a navíc mohli ovlivnit způsob jejich přidělování a využívání”.
A také přidala varování, že to budou Češi, kdo ponesou následky Babišova střetu zájmů. “Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy.”
Obsáhlý rozhovor Neovlivní.cz s Ingebor Grässle najdete zde.
Andrej Babiš poslankyni – stejně jako všechny své kritiky – označuje za součást kampaně proti jeho osobě. Naposledy v květnu o ní doslova prohlásil: “Vždycky je připravena na mě vyhodit kýbl sraček. V tomhle je velice aktivní, a tím se zviditelňuje v Bruselu. Je součástí té kampaně. Paní Grässle nemá ráda Českou republiku a dělá jí radost, když ji může pomlouvat.”
Po včerejšku mají kroky Grässle podporu celého Evropského parlamentu. Andrej Babiš na schválení usnesení zatím nereagoval.