© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Do ostrého startu elektronické evidence tržeb zbývá ještě půl roku a Sobotkův kabinet má na stole hned několik návrhů, které by systém měly změkčit. Zatímco schválený plán, s nímž svou kariéru spojil ministr financí Andrej Babiš, počítá s tím, že EET bude během příštích měsíců povinná pro všechny podnikatele, kraje, profesní spolky i jedno ministerstvo usilují o výjimky. Zatím neúspěšně.
Vláda Bohuslava Sobotky ve středu odmítla návrh, který předložil Liberecký kraj. Zastupitelstvo kraje, které řídí hejtman Martin Půta (Starostové a nezávislí), usilovalo o to, aby se povinnost evidovat tržby elektronicky netýkala nejmenších živnostníků. Tedy těch, kteří nevytvářejí obrat vyšší než deset milionů korun ročně.
“Navrhujeme, aby povinnost podléhat současnému návrhu EET byla omezena pouze na měsíční plátce DPH a ti, kteří jimi nejsou, by této povinnosti nepodléhali. Z aktuálního znění zákona o elektronické evidenci tržeb vyjmeme nejmenší živnostníky, jejichž obrat je menší než 10 milionů ročně. Právě oni na menších obcích zajišťují základní služby, například provozovatelé malých obchodů a restaurací,” komentoval své stanovisko pro místní server Genus Plus Martin Půta. Kraj o návrhu hlasoval na začátku června, podpořilo jej 32 zastupitelů, 6 se zdrželo.
Kabinet se postavil proti. “Navrhovaná změna odporuje smyslu tohoto zákona a mohla by vést k prohloubení konkurenční výhody těch daňových subjektů, které záměrně vykazují nižší tržby,” píše se ve zdůvodnění vlády, z něhož citoval zpravodajský server iDnes. “Vláda nepovažuje za možné akceptovat návrh, který z povinnosti evidence tržeb vylučuje nejen fyzické osoby, ‘neplátce’ daně z přidané hodnoty, ale i fyzické osoby, které jsou čtvrtletními plátci této daně, tedy jejich roční obrat dosazuje výše až do 10 milionu korun. Tyto subjekty nelze označit za ‘drobné’ živnostníky.”
Další návrh, jak EET zmírnit, posílá ministrům na stůj jejich týmový kolega. Ministr zemědělství Marian Jurečka. Už z kraje dubna v rozhovorech otevřeně připustil, že nutno elektronické evidence může mít dopad na kvalitu oblíbených farmářských trhů. Malí farmáři podle něj buďto s prodejem na trzích skončí, nebo budou muset výrazně zdražit, pak se ale stanou nekonkurenceschopní.
“KDU-ČSL chtěla výjimku pro farmářské trhy dohodnout už při schvalování zákona o EET. Ale byli jsme tehdy koaličními partnery požádáni, abychom respektovali původní dohodu z vlády a už do toho ve sněmovně nebo v Senátu nevstupovali. Musím říct, že v Senátu byla velká ambice to změnit a přímo pro farmářské trhy vyjednat výjimku. Nakonec tehdy byla učiněna gentlemanská dohoda, ať zákon necháme projít a připravíme novelu,” citovala na jaře Jurečku agentura ČTK.
Z kraje tohoto týdne pak Jurečka oznámil, že novela zákona o EET už je připravená, předkládat ji bude lidovecký poslanec Jaroslav Klaška. Změna spočívá v tom, že by se k EET nemuseli připojit prodejci z farmářských trhů plus někteří další podnikatelé, jejichž příjmy nepřesahují 20 % průměrné mzdy; tedy něco přes pět tisíc korun měsíčně.
“Pro rok 2016 je to částka 5 401 korun měsíčně. Vyjmout z EET tak chceme ty, kteří mají z podnikání skutečně jen velmi nízké příjmy. Elektronická evidence tržeb by je totiž nadměrně finančně zatížila,“ vysvětlil Jurečka.
Schválený harmonogram, podle kterého budou jednotliví podnikatelé na EET najíždět, počítá s tím, že farmáři prodávající vlastní produkci budou tržby elektronicky evidovat až od února 2018.
Poslední z návrhů na úpravu zákona o EET se pak netýká jeho obsahu, ale účinnosti. Hospodářská komora už několik týdnu žádá, aby systém začal platit nikoli od 1. prosince, ale až po Novém roce. Důvod je pragmatický: nákupní mánie v předvánočním období. Odklad už slovně podpořil Andrej Babiš, lze proto čekat, že EET odstartuje s rokem 2017.