Policejní vyšetřování Babišova auditu vázne

Kriminalisté doteď nerozhodli, jestli za neoprávněné vyplácení miliard někoho obviní. Navzdory závěrům auditu EK.

V létě to budou dva roky, co policie dostala na stůl případ neoprávněných dotací, které inkasoval premiérův holding Agrofert. Do dnešního dne ale policie nerozhodla, jestli za to bude někoho stíhat.

A to navzdory například svědectví dvou mužů, kteří pro Neovlivní.cz shodně uvedli, že konkrétně stomilionová dotace na toastový chleba Penamu z premiérova koncernu byla získaná neoprávněně. Detaily ZDE.


Tempo policejního vyšetřování není nijak závratné. Ilustrační snímek: Shutterstock

“Případ není uzavřený. Vyšetřují se všechny jednotlivé dotace dohromady, takže to nějaký čas zabere,” popsal zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Oficiálně policie případ nijak nekomentuje.

Nakolik situaci změní páteční finální zveřejnění auditní zprávy, čímž pro auditory Evropské komise případ končí, zatím není jasné. Andrej Babiš totiž v pozici premiéra oznámil, že jeho vláda udělá všechno pro to, aby verdikt zvrátila. To už jde ale jen u evropského soudu a případný spor potrvá další roky.

A úřady, jejichž ministři jsou ve vládě podřízení právě Babišovi, se nemají k tomu, aby dotace pro holding stoply a začaly vymáhat ty, které už byly vyplacené. A podle verdiktu Evropské komise neoprávněně.


ČTĚTE TAKÉ: S výzvou k vrácení dotace ještě počkejme, říká Havlíček


Co se týče policejního vyšetřování, redakce Neovlivní.cz již popsala, že případná obvinění bude možné vznést jen v několika projektech. A to v těch, u nichž bruselští auditoři kromě střetu zájmů konstatovali, že dotace byla získána podvodně a policie následně prokáže, že v žádosti o dotaci byly uvedeny nepravdivé údaje.

Potíže v takovém případě čekají ty, kteří za jednotlivé firmy premiérova holdingu žádost podepsali. A pro případ, že by se prokázalo, že o tom věděli i dotační úředníci, pak i je.

Andrej Babiš jednotlivé dotační případy nepodepisoval, všude jsou podpisy jeho manažerů. Premiérovi by tak obvinění hrozilo jen v případě, že by jeho podřízení v holdingu ukázali prstem na něj, že o případném podvodu věděl.

Ilustrace: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email