© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Právníci mluví o paragrafu porušení povinnosti při správě cizího majetku
Zatímco v Německu policie podniká razie u tamních politiků kvůli loňským nákupům předražených ochranných pomůcek a vyšetřování ukončuje jejich politické kariéry, čeští politici jsou zatím v klidu. Policie sice stejně jako ta německá sice už přes rok jejich nákupy vyšetřuje, zatím ale bez hmatatelného výsledku.
A to i přesto, že například bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se před pár dny přiznal k rekordně předraženému nákupu: 777 korun za jeden respirátor. Zase pro srovnání: německá veřejnost řeší jako zásadní problém nákup respirátorů za 10 euro (265 korun) za kus.
Přitom tržní cena byla v Německu v březnu 2020 pod pět euro za kus.
A tamní politici už za to také odstupují. Naposledy to byl poslanec CDU Mark Hauptmann, který odešel ze všech veřejných funkcí. A to poté, co policie odtajnila detailní toky peněz související s předraženými nákupy respirátorů. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se naopak chystá na velvyslaneckou štaci do Finska.
Právě Vojtěch si přitom moc nepomohl, když se minulý týden veřejně přiznal ke zmiňovanému nákupu 777 korun za jeden respirátor. “Bylo jich jen 9090 kusů,” prohlásil Vojtěch v rozhovoru pro list Právo. “Není třeba dělat teď aféru z tak malého množství respirátorů na úplném začátku.”
Podle oslovených právníků mohou tato slova Vojtěchovu pozici při vyšetřování významně zhoršit. “Bude ale samozřejmě důležité, co řekne při výslechu do protokolu. Neznám detaily celého případu, ale jak to popisujete, pan Vojtěch si příliš nepomohl. Zejména s ohledem na situaci, kdy několik týdnů před nákupem veřejně ve Sněmovně tvrdil, že je stát na hrozící epidemii připravený a ochranných pomůcek je dost,” uvedl advokát Tomáš Sokol, který zmiňuje paragraf porušení povinnosti při opatrování nebo správě cizího majetku. Trestní odpovědnost Sokol coby expert na trestní právo detailně rozebírá ZDE.
Adam Vojtěch totiž pár týdnů před inkriminovaným nákupem tvrdil: “Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek, že se připravuje další dodávka 25 tisíc roušek, a jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou,” řekl doslova.
A podobně jako Sokol vidí situaci i právník Petr Němec, který se už jednou obracel na úřady s trestním oznámením na premiéra a exministra zdravotnictví kvůli jejich nečinnosti během pandemie.
” Tam se bude muset zkoumat, zda si tedy ten trh nějak zkoumali, než nakoupili (když ze zdrojů plyne, že to v té době nedělali a rychle kupovali, což je asi chyba), stejně jako by se asi mělo řešit, proč se dostal Vojtěch pod tlak s nákupem, když předtím říkal, že je všeho dost. Tam vidím pochybení,” říká advokát Němec.
Rozhodně ale je třeba podle něj odmítnout argument, že nákup 777 Kč za kus byl jen nákup zlomku respirátorů. “To nehraje roli. Mělo by se řešit, kdo to rozhodl a kolik si poptal nabídek. Akceptovat nabídku 777 Kč totiž muselo být učiněno s vědomím, že cena je přemrštěná, protože respirátory se tu prodávaly už dlouho před tím a cena obvyklá před krizí byla známa. Otázkou tedy byla cena v krizi (vůbec nevím, zda se v době počátku krize dá mluvit o nějaké obvyklé ceně, to asi znalec řekne, že nikoliv, že na trhu panovaly takové výkyvy, že to nelze), ale půjde jistě stanovit nějaké rozmezí a pokud se ukáže, že tohle velmi vybočovalo a šlo poptat jinde i levněji, tak tu problém může být. Ale opět, vše bude stát na znaleckém posudku tehdejší ceny a může být výsledek, že to prostě stanovit nejde,” dodal advokát.
Jak hodnotí Vojtěchovo veřejné doznání policie, to není zatím oficiálně známo. Úřady totiž odmítají k vyšetřování předražených nákupů cokoli říkat.
“Postupy policie v této vfázi řízení není možné komentovat, obecně však platí že policie by vždy měla vyhodnotit všechny relevantní informace,” uvedla na dotaz Neovlivní.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž lidé na policejní vyšetřování dohlížejí.
Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR