Zátah na solár míří k politikům, policie zasahuje i u Langera

Protimafiánský útvar v noci spustil největší operaci za poslední roky namířenou na delikty spojené s provozováním solárních elektráren. Podle zjištění Neovlivní.cz se vyšetřování týká také jedné z největších fotovoltaických elektráren v jihočeském Ševětíně. Akce míří proti podnikatelům, ale také proti lidem z bezpečnostních složek a justice.

Akci oficiálně potvrdil Novinkám žalobce Ivo Ištvan. “Jsou prováděny úkony trestního řízení na několika místech v ČR, mimo jiné v Olomouci a v Praze. Týká se to zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení,” uvedl Ištvan.

Zdroje Neovlivní.cz doplnily, že hlavním terčem operace jsou lidí z policie a justice. Ale v hledáčku jsou i lidé spojení s politikou.  “Jde o skupinu lidí z bezpečnostních složek a justice, centrum skupiny je v Olomouci, ale má to i větší přesah,” uvedl zdroj obeznámený s případem.

Čtěte také:

» Ocelářský magnát Zemek má znovu za zády policii

Podle něj jde mimo jiné o obří sluneční park v Ševětíně, o který se v minulosti zajímala i protikorupční služba, a dnes jej vlastní polostátní společnost ČEZ. Původní vyšetřování protikorupční služby však vyznělo do ztracena.

Právě s případem elektrárny v Ševětíně je spojována advokátní kancelář bývalého ministra vnitra Ivana Langera z ODS. Protimafiánský útvar totiž vyšetřoval platby, které v souvislosti s elektrárnou skončily právě u této kanceláře.

Někdejší vlivný politik od rána nezvedá telefon; jeho advokát pro Neovlivní.cz potvrdil, že byl zadržený a bude převezen k výslechu.

Česká televize uvedla, že policie zasahuje také u Langerova známého a spolupracovníka Ivana Kyselého. Pracovníci ÚOOZ a GIBS jsou podle ČT také na krajském policejním ředitelství v Olomouci, chtějí vyslechnout ředitele kriminální policie Milana Pospíška a zajímají se i o náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Připravujeme podrobnosti