Policie: Čapí hnízdo byl podvod. Chceme stíhat Babiše

Policie dospěla k závěru, že dotace pro luxusní komplex Andreje Babiše Čapí hnízdo byla získána podvodně. Stíhat za to chce přímo lídra hnutí ANO a kandidáta na post příštího premiéra Babiše. Současně kriminalisté chtějí obvinit Babišovu pravou ruku Jaroslava Faltýnka. Za dotační podvod a ohrožování zájmů EU jim hrozí pět až deset let.

Verdikt policie vyšel najevo díky její žádosti, v níž ve čtvrtek požádala Sněmovnu o vydání Babiše i Faltýnka. Oba jsou poslanci, mají imunitu a bez souhlasu Sněmovny nemohou být obviněni.

Kontext:

» Kdo hatí vyšetřování Čapího hnízda? Babišovi lidé
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Babišův Bureš píše Komisi: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Sám Andrej Babiš žádost policie o vydání komentoval pro deník Právo slovy: “Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve Sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech.”

Policie případ Čapí hnízdo vyšetřovala přes rok a půl, nakonec dospěla k závěru, že při získání dotace  byl porušen zákon. Farma Čapí hnízdo, která padesátimilionovou dotaci z EU inkasovala, na ni podle názoru policie neměla nárok. Nešlo o malý a střední podnik, kterým byla dotace určena. Z holdingu Agrofert byla Farma Čapí hnízdo podle názoru policie vyvedena účelově, aby dosáhla na dotaci.

Současně policie potvrdila informace Neovlivní.cz, že Čapí hnízdo byl podvod od samotného počátku. Babišova Farma Čapí hnízdo totiž uvedla nepravdivé údaje už do žádosti o peníze, mimo jiné šlo o finanční zajištění celého projektu.

Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že obvinění by se nemělo týkat jen Babiše a Faltýnka. Vyšetřování čeká i další lidi, kteří byli do příběhu dotace zapojeni. A to zejména současnou náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou. Právě ona žádost o dotaci za Farmu Čapí hnízdo a všechny její přílohy podepsala. A také dva členy představenstva Farmy Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu, kteří ji tím plnou mocí pověřili.

Potížím se nevyhnou ani děti a zeť Andreje Babiše, které politik do příběhu sám zatáhl, aby se loni při grilování vee Sněmovně zachránil. Tehdy oznámil, že v rozhodné době čerpání dotace Čapí hnízdo ovládaly jeho děti z prvního manželství a také švagr, který držel podíl jeho ženy a dvou mladších dětí. Důkazy, že skutečně drželi akcie farmy se ale nepodařilo dohledat, klíčové dokumenty se údajně ztratily. Babiš proto od začátku čelil podezření, že je příběh s dětmi smyšlený. Policie proto chystá obvinění i Babišových příbuzných.

Kampaň? A kdo hatil vyšetřování?

Ačkoli Andrej Babiš dává aktivitu policie do souvislosti s volbami, vrchní státní zastupitelství před pár týdny konstatovalo, že to byli právě lidé z okolí lídra hnutí ANO, kdo se snažil vyšetřování hatit.

“Lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,” stojí v závěrečné zprávě o prověrce stavu vyšetřování, kterou provedl tým Lenky Bradáčové.

Kandidát na budoucího premiéra dnes v obhajobě rovněž naznačil, že policie jedná na objednávku. Vyšetřování má ovšem pod palcem státní zastupitelství, které spadá do resortu spravedlnosti ovládaného hnutím ANO.

Proč chce policie stíhat přímo Andreje Babiše je jasné. Byl v pozici šéfa a majitele holdingu Agrofert, pod který původně spadala Farma Čapí hnízdo. A existují důkazy, že byl do financování projektu detailně zasvěcený. Osobně například podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby. A podle policie také osobně řídil krycí manévry, aby se nepřišlo na to, že Čapí hnízdo patří holdingu.

A proč Jaroslav Faltýnek? Současný šéf poslaneckého klubu ANO a dlouholetý Babišův manažer byl v rozhodné době místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která jeden čas Farmu Čapí hnízdo ovládala. Podle policie se podílel na účelovém vyvedení Farmy Čapí hnízdo z holdingu tak, aby splnila pravidla pro udělení dotace.