Policie přezkoumá zdravotní stav Babišových dětí v kauze Čapí hnízdo

Premiérovy děti zaslaly policii lékařské posudky, podle nichž se nemohou účastnit trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Babišův syn a dcera jsou obvinění kvůli podezření, že svému otci pomáhali zakrýt dotační podvod. Policie nyní hodlá nechat jejich zdravotní stav přezkoumat.

Pokud lékaři konstatují, že zdravotní stav obviněných Babišových dětí skutečně neumožňuje vést proti nim trestní řízení, jsou z dotační kauzy Čapí hnízdo venku. Takovou možnost dává zákon.

Policie ale podle zjištění Neovlivní.cz hodlá nechat zdravotní stav Babišových dětí přezkoumat lékaři, které sama určí.

“Nejde automaticky o to, že by policejní orgán předpokládal, že jde o snahu vyhnout se trestnímu řízení. Je pravidlem, že pokud obvinění předloží obdobné lékařské zprávy, podle nichž obvinění nejsou ze zdravotních důvody schopni řízení, dělá se přezkum. A to je i případ Čapího hnízda a premiérových dětí,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Policie případ nijak nekomentuje. Její komisař Pavel Nevtípil je pod dlouhodobým tlakem premiéra, který jej označuje za součást mafiánského spiknutí proti své osobě.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch na přímý dotaz Neovlivní.cz nepopřel, že Babišovy děti předložily zmiňované posudky. Uvedl ale, že se k tomu nebude nijak vyjadřovat. “Nebudu k tomu nic říkat,” uvedl žalobce Šaroch.

Zmínky o dětech Andrej Babiš v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo nese velmi těžce. Naposledy se rozzohnil dnes ráno, když oznamoval, že požádá o zbavení imunity. “Děláte ze mě lidskou zrůdu, která v tom nechá svoji rodinu a děti,” prohlásil.

Jen pro připomenutí, kdo do případu dotace pro luxusní konferenční centru na Benešovsku Babišovy děti zatáhl. Byl to sám Babiš a to v březnu 2016, když se ocitl poprvé kvůli Čapímu hnízdu pod tlakem a musel na mimořádném zasedání Sněmovny vysvětlovat, komu farma patří.  “Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky,”prohlásil.

Policie a následně i Evropský úřad pro boj s podvody OLAF ale verzi s dětmi-majiteli považují za smyšlenou. Obě instituce mají podezření, že děti jen maskovaly skutečného majitele Andreje Babiše a jeho holding. Ti ale neměli šanci na dotaci dosáhnout a proto o ni formálně požádala firma Farma Čapí hnízdo s anonymní akcionářskou strukturou.

Andrej Babiš i nadále trvá na tom, že se žádný podvod nestal. “Žádný důkaz neexistuje a žádný podvod nebyl. Takže to proběhlo normálně,” zopakoval ráno a dodal, že celý případ je “prasárna”.

O jeho vydání bude Sněmovna rozhodovat zřejmě příští týden, mandátový a imunitní výbor přitom už doporučil premiéra a jeho spolupracovníka z ANO a Agrofertu Jaroslava Faltýnka zbavit imunity.