Potvrzeno. Policie obvinila kancléře Mynáře

Jde o dotaci, kterou využil kancléřův penzion v Osvětimanech

Policie finišuje s vyšetřováním dotační kauzy prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Neovlivní.cz se chystá Zemanova spolupracovníka obvinit.

“Definitivní rozhodnutí už je otázkou jen dní,” uvedl jeden ze zdrojů.

Policie zatím žádné nové informace k vyšetřování neposkytuje. Stejně jako státní zastupitelství, které jejich práci dozoruje.

Kancléř Mynář Foto: Hrad.cz

“Věc je stále ve stadiu prověřování. Nic víc v tuto chvíli říkat nebudeme,” uvedl mluvčí krajského zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Policie se o kancléřovu dotaci zajímá od roku 2019, kdy na její okolnosti upozornila protikorupční organizace Transparency International a pořad Reportéři ČT.

“Na vybudování penzionu v Osvětimanech byly získány hned dvě problematické dotace, jedna v hodnotě 13 milionů a druhá 6 milionů korun. První zmíněnou dotaci obdržel od Ministerstva školství v roce 2007 spolek Chřibák, ve kterém kancléř Mynář působí jako hospodář. Tento spolek vznikl s cílem rozvíjet místní sportovní areál, který rovněž patří Vratislavu Mynářovi,” popsala případ Transparency International, jejíž zástupci proto podali trestní oznámení. A to pro podezření z trestných činů dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Dotace byla určena na ubytovnu pro sportovce, ze které však na konci roku 2008 stála pouze hrubá stavba. “A právě tato hrubá stavba pronájmem přešla na firmu hradního kancléře Clever management s.r.o., která si již chystala podklady pro další dotaci z ROP Střední Morava, aby na místě ubytovny mohla vybudovat penzion s wellness centrem. Clever management s.r.o. nakonec tuto dotaci skutečně v roce 2009 od Regionálního operačního programu obdržela,” dodali ve svém oznámení zástupci protikorupční organizace.

Ministerstvo školství následně před rokem rozhodlo, že má být z celkem třináctimilionové dotace vráceno 975 tisíc korun. Argumentovalo tím, že byla porušena dotační podmínka, kterou byl zákaz pronájmu nemovitosti.

Následně pak Úřad regionální rady ROP Střední Morava dospěl k závěru, že i šestimilionová dotace na wellness penzion v Osvětimanech, provozovaný Vratislavem Mynářem, neměla být poskytnuta.

Kancléř Vratislav Mynář jakékoliv pochybnosti už dříve odmítl. „Nejsem si vědom žádného pochybení. Dotační titul slouží svému účelu a díky našemu zásahu nedošlo ke zmaření prostředků, které stát investoval,“ řekl portálu SeznamZprávy Mynář.

Aktualizováno 11.2. 19:00 – Hrad právě oznámil, že prezidentův kancléř byl obviněný. Zpráva Neovlivní.cz se tak po necelých čtyřiadvaceti hodinách potvrdila. Vratislav Mynář uvedl, že podal proti usnesení stížnost a obvinění striktně popírá.

Zdroj náhledové foto: Hrad.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email