Policie chystá výslech Babišova ředitele kvůli dotaci

Bývalý ředitel Penamu Michal Miksche dosvědčil podvod s dotací pro Babišův toastový chleba. Stejný závěr plyne i z auditu EU.

Dva dny poté, co časopis Neovlivni.cz zveřejnil svědectví Michala Mikscheho o okolnostech stomilionové dotace pro Babišovu společnost Penam, vložila se do kauzy policie. Mikscheho si pozvala na výslech.

“Policie mě kontaktovala. Jsem připravený všechna svá tvrzení doložit,” uvedl Miksche.

Plánovaný výslech bývalého provozního ředitele Penamu potvrdil redakci i státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Oficiálně ale policie ani státní zastupitelství své další kroky nekomentují.

“K vámi dotazované věci obecně sděluji, že státní zastupitelství nemůže komentovat jakékoli úkony, jež by zamýšlel policejní orgán v průběhu řízení provést,” reagoval na dotazy ohledně Mikscheho svědectví státní zástupce Boris Havel, který na práci policie v této kauze dohlíží.

Mikscheho svědectví je přelomové. Jednak je to poprvé, co někdo z manažerů holdingu premiéra Andreje Babiše promluvil o tom, jak to ve firmě chodilo s dotacemi. A za druhé jeho slova potvrzují závěry auditu Evropské unie, který jasně konstatoval, že dotace na inovační výrobní linku pro “mechový” toastový chleba neměla být přidělena.

„Inovačního totiž na lince není vůbec nic,“ řekl pro Neovlivní.cz Michal Miksche. „Všechno, co linka měla splňovat, bylo aplikováno již dlouhá léta před tím, a to přímo v Liekenu.“

Zmiňovaná německá pekárna Lieken patří také do premiérova holdingu. A Mikscheova slova korespondují s podezřením, která loni v auditu vznesli unijní kontroloři a která dosud Penam popíral.

Jako jeden z klíčových důvodů, proč Evropská unie odmítla dotaci proplatit, bylo zjištění auditorů, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Lieken.

Premiérův holding navzdory svědectví bývalého ředitele Mikscheho trvá podle mluvčího Karla Hanzelky na svém: „Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem.”

Unijní dotace na pekárenskou linku a tři druhy toustového chleba pro holdingový Penam vyvolávala kritiku už od začátku. Mimo jiné i proto, že české úřady jej schvalovaly v době, kdy příjemce Andrej Babiš byl současně vicepremiérem české vlády. Navíc šlo o nejvyšší dotaci v daném kole.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Takových okamžiků jsem při popisování politických kauz nezažila mnoho. V případě dotace na premiérův toastový chleba se to stalo: někdo “zevnitř” promluvil. O to víc je svědectví Michala Mikscheho unikání. Co přesně mi bývalý Babišův manažer vypověděl? A co to pro premiérův holding může znamenat? Čtěte v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email