Policie chystá výslech miliardáře Bakaly. Kvůli OKD

Policie , která už přes půl roku zkoumá finanční operace v ostravské těžební společnosti OKD, chystá výslech klíčové postavy byznysu a donedávna i zákulisí politiky Zdeňka Bakaly. Verdikt, zda bude za operace předcházející úpadku společnosti někdo stíhaný, přitom padne až v příštím roce. Tedy v době, kdy bude současný premiér Bohuslav Sobotka bojovat ve volbách o svou další politickou kariéru i o osud ČSSD. Právě kauza OKD je Sobotkovým slabým místem.

Vyšetřování se týká finančních operací majitelů dolů, u nichž existuje podezření, že ve výsledku poškodily OKD. Jde hned o několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře a vyvedli z firmy stovky milionů korun. Kriminalisté se podle zjištění Neovlivní.cz zaměřili zejména na výplatu dividend, na niž si manažeři vzali úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány.

Poslední vývoj:

Zdenek_Bakala_karikatura
» Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny
» Analytický portrét: Drahý Zdeněk Bakala. Příběh self-made mana
» 80 minut Bohuslava Sobotky. O OKD, šrámu na kariéře
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

“Podezření z poškození OKD vypadá na základě výsledků vyšetřování velmi vážně. Nyní vyšetřování postoupilo do fáze, kdy budou následovat výslechy klíčových postav. Mezi nimi i miliardáře Zdeňka Bakaly,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Oficiálně ale ani vyšetřovací tým, ani žalobci, kteří na jeho práci dohlížejí, nechtějí průběh kauzy nijak komentovat. “Nebudeme se k tomu vyjadřovat. A termín, kdy lze očekávat nějaké rozhodnutí ve věci, rovněž nebudeme komentovat,” uvedl vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

Majitelé OKD, mezi které do letošního února prostřednictvím společnosti NWR patřil především miliardář Bakala, doposud veškerou kritiku ohledně hospodaření firmy odmítali. Bakalův mluvčí Roman Frkous nedávno zveřejnil čísla, podle nichž akcionáři NWR investovali za deset let do nových technologií a ražeb 40 miliard korun, zvýšili mzdy zaměstnanců na 1,5násobek průměrné mzdy a odvedli státu přes 40 miliard na daních a odvodech. Při restrukturalizaci dluhů NWR v roce 2014 pak Bakala investoval do firmy osobně miliardu korun, dodal.

Oproti tomu však stojí téměř 60 miliard, které OKD vynesly přímo Bakalovi jako třetinovému majiteli a vyplacené dividendy v době, kdy už společnost mířila ke svému pádu.

Sám Zdeněk Bakala na svou obhajobu nikdy nevystoupil. Nevysvětlil ani, proč nedodržel svůj veřejně daný slib prodat byty OKD nájemníkům. Právě tento krok připravil miliardáře, který se chtěl stát nositelem odkazu Václava Havla a ochráncem politické morálky v České republice, o reputaci. Před hněvem horníků a nájemníků bytů se stáhl do Švýcarska a své aktivity v Česku významně utlumuje.

Bakalovo jméno ovšem vtahuje do hry i současného premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. Jednak je s Bakalou spojován kvůli svému osobnímu příteli Radkovi Pokornému, který pro miliardáře pracoval a současně radil v éře privatizace státu. Jednak byl ministrem financí v době, kdy stát prodával svůj podíl v dolech. Přestože podle zjištění Neovlivní.cz fakticky celou operaci dohadoval tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, formálně nesl odpovědnost právě Sobotka.

Za prodej dolů přitom skončili u soudu jen “pěšáci”, kteří prodej OKD za stát takzvaně administrovali. Detektivové si sice nechali vypracovat analýzu, která měla rozkrýt odpovědnost současného ministerského předsedy i jeho tehdejších vládních kolegů, důkazy pro jejich obvinění nenašli.

Policejní verdikt ohledně výplaty dividend a dalších operací lze podle zjištění Neovlivní.cz očekávat příští rok, zřejmě v době, kdy už bude probíhat kampaň před rozhodujícími parlamentními volbami. V nich půjde Bohuslavu Sobotkovi o všechno: buď udrží vládní pozice pro ČSSD a tím i sám sebe ve vrcholové politice, nebo bude muset vyklidit pozice největšímu rivalovi Andreji Babišovi a hnutí ANO.

Sám Sobotka všechny otázky na OKD odráží tvrzením, že privatizace byla v pořádku. “V době privatizace nebyl posudek na cenu OKD zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře. Mám čisté svědomí,” prohlásil před časem.