Policie má seznam dalších svědků k premiérově dotaci

Už dva muži potvrzují, že dotace na toastový chleba byla neoprávněná. Další svědectví jsou v záloze. Policie je ale zatím nevyužila.

Nestává se to často, ale v případě dotace pro toastový chleba z premiérova Penamu má policie k dispozici hned dva svědky, kteří promluvili o okolnostech stomilionové veřejné podpory.

Ilustrace: Shutterstock

A kromě toho mají kriminalisté podle zjištění Neovlivní.cz v ruce seznam zhruba deseti dalších lidí. Ti všichni byli u přípravy projektu na inovační linku Penamu nebo měli vliv na rozhodnutí o podobě projektu. A mohou říct, jak to bylo s miliony ve skutečnosti. Podle interních dokumentů věděli, že linka má technické problémy a nemůže tak splnit podmínky dotace.

“Policie je ale zatím nekontaktovala,” uvedl zdroj obeznámený se seznamem svědků.

Důvody, proč policie otálí, jsou neznámé. Kriminalisté o průběhu vyšetřování veřejně nemluví. Jakýchkoli komentářů se zdržel i státní zástupce Boris Havel, který na jejich práci dohlíží.

Práci policie komplikuje i koronavirová nákaza, kdy se mnoho výslechů i v jiných kauzách odkládá. Seznam svědků mají ale kriminalisté k dispozici už od loňského října.

Naopak nové svědectví Vladimíra Hory, které jsme zveřejnili v prosinci v časopise Neovlivní.cz, vyvolalo skoro okamžitou reakci policie. Hora, který je jednatelem firmy dodávající Penamu výrobní technologie, už předvolání na výslech obdržel. A hodlá zopakovat to, co řekl redakci: “Penam na dotaci podle mého názoru neměl nárok.”

Jak se Vladimír Hora k informacím o dotaci dostal, to jsme do detailu popsali v Zimním speciálu Neovlivní.cz.

Svědectví Hory a bývalého provozního ředitele Penamu Michala Mikseho přitom korespondují se zjištěním auditorů Evropské unie, která kvůli tomu už odmítla dotaci proplatit. Jako jeden z klíčových důvodů, bylo odhalení auditorů, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Penamu v německém Liekenu.

To samé potvrdil do policejního protokolu i bývalý Babišův manažer Miksche: “Inovačního není na lince vůbec nic.”

Premiérův holding navzdory zjištění auditorů i novým svědectvím trvá podle mluvčího Karla Hanzelky na svém: „Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem.”

Kvůli toastové dotaci přitom premiérův byznys čelil kritice už dávno před tím, než ji začal vyšetřovat Brusel a policie.

V roce 2016 jsme vypátrali, že Babišovi manažeři prolobbovali v Bruselu změnu pravidel pro čerpání dotací v programu OP PIK, aby se velké firmy dostaly k většímu balíku unijních peněz. Bez tohoto kroku by Penam dotaci nezískal, a ani další firmy z holdingu.

ČTĚTE TAKÉ: Další svědek jde na policii kvůli dotaci pro Penam

Babišův manažer potvrdil podvod s dotací

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email