Policie nechce stíhat Kleslovou. Jde o správní delikt, ať to řeší ÚOHS

Policie dospěla k závěru, že není důvod stíhat bývalou Babišovou pravou ruku Radmilu Kleslovou kvůli jejím trafikám ve státních či polostátních firmách. Má ale podezření, že firmy při uzavírání smluv s Kleslovou mohly porušit zákon o zadávání veřejných zakázek. Případ tedy předává antimonopolnímu úřadu.

Policejní komisařka Zdenka Srncová o kauze někdejší místopředsedkyně hnutí ANO Kleslové rozhodla na konci prosince 2016, tedy skoro více než rok poté, co jí na stole přistálo trestní oznámení. To podali Piráti, kteří měli podezření, že politička za peníze od firem neodváděla adekvátní práci. Kleslová inkasovala například v elektrárenské společnosti ČEZ, strategickém Čepru, na Českých drahách či SŽDC. Její odměny přitom v některých případech dramaticky vzrostly poté, co se v dresu hnutí ANO dostala do nejvyšších pater politiky.

Případ Kleslová:

Radmila Kleslová. Repro: ČT
» Policie kvůli odměnám vyslechne ředitele ČEZ, Čepra či ČD
» Jak roční investigativní práce vyústila v pád nejmocnější ženy ANO
» Prostě musí z firem odejít, říká o Kleslové Babiš
» Zveřejňujeme kompletní nahrávku. 15 minut s Radmilou Kleslovou
» Kleslová straší, ví a úkoluje: Klíčové výroky z nahrávky
» Odměny Kleslové se dramaticky zvedly až s jejím vzestupem v politice
» Nenechám se uštvat, napsala Kleslová a rezignovala
» Hlas z dozorčí rady ČEZ: Smlouvu s Kleslovou mi nepřísluší hodnotit
» Jak padl Wagenknecht? Postěžoval si na Kleslovou a šel
» Smlouva s ČEZ: Sto tisíc měsíčně pro Kleslovou

Komisařka Srncová ovšem rozhodla, že v případě Kleslové nejde o trestný čin. “Policejní orgán neshledal důvody pro zahájení trestního stíhání,” stojí v rozhodnutí policistky, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Žádný další komentář k tomu ale oficiálně neposkytla. Její rozhodnutí přitom podle zjištění Neovlivní.cz do značné míry ovlivnil fakt, že manažeři dotčených firem jakoukoli fiktivní spolupráci s Kleslovou odmítli a trvali na tom, že za jejich peníze odváděla kvalitní práci. Pokud by vypovídali opačně, sami by se vystavili riziku trestního stíhání, protože by vědomě napomáhali rozkrádání státních firem.

Manažeři přitom pokryli i případy, kdy se dokumentace, která by doložila, co přesně politička pro firmu zpracovala, ztratily. Shodně tvrdili, že práce byla skutečně odvedená, byť třeba šlo třeba jen o ústní konzultace. A policie neprokázala opak.

Policejní komisařka má nicméně podezření, že při uzavírání smluv s Radmilou Kleslovou mohl být porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Jde patrně o to, že na jednotlivé poradenské smlouvy nebylo vypsané výběrové řízení. Proto – jak stojí v citovaném usnesení – “policejní orgán věc odevzdal k projednání jiného správního deliktu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neboť shledal možné spáchání správního deliktu.”

Radmila Kleslová od počátku trvala na to, že odměna za její konzultace pro státní firmy byla adekvátní tomu, co odevzdávala. A tvrdila, že se stala obětí štvanice.

“Netušila jsem, že aktivním vstupem do politiky do politiky ANO budu mít na zádech terč, který říkal: Střelte si do mě. A začali do mě střílet lidi, kteří nemají rádi Andreje Babiše, pak ti, kteří nesnášejí mě, a bohužel i někteří lidé z hnutí ANO. Buď ti, co byli méně úspěšní, nebo ti, co zastávali v hnutí jiný proud, takový ten pravdoláskařský,” postěžovala si loni v Hospodářských novinách.

K jejímu pádu přispěla i nahrávka, z níž vyplynulo, že se pokoušela ovlivnit chod dozorčí rady polostátní společnosti ČEZ, když tlačila na její členy, aby se nezajímali o její milionovou smlouvu. Dokládají to její vlastní slova na nahrávce rozhovoru s Babišovým bývalým náměstkem Lukášem Wagenknechtem. O nátlaku navíc promluvil i další tehdejší člen dozorčí rady ČEZ Jiří Tyc.

“Úplně není dobrý, když takhle proti mně vyjíždíte… Proč jste si vyžadovali tu smlouvu? Přesně pro tohle jsem nechtěla, ať se tam jdete dívat do tý smlouvy…A jestli má pan Tyc se mnou problémy, tak ať to řekne šéfovi a nedělá to takhle hloupě. A já ode dneška mám velkej problém s nim, teda…,” zní na několika místech zvukového záznamu, který zveřejnila redakce Neovlivní.cz.