Policie: Podezření z daňových úniků Čapího hnízda je vážné

Policie vyhodnotila podezření z daňových úniků v souvislosti s hospodařením premiérovy farmy Čapí hnízdo jako vážné. Zahájila proto úkony trestního řízení. Jak už jsme informovali, jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty.

Ačkoli informace o možných daňových únicích měla policie k dispozici už nejméně rok, teprve letos se případ významně pohnul. Nejprve policie případ začala na základě trestního oznámení z loňského prosince takzvaně prověřovat. Nyní podle zjištění Neovlivní.cz vyhodnotila podezření jako vážné.

“Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení daně,” potvrdila nyní pro Neovlivní.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením Farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Jde zejména o reklamu, kterou na farmě Čapí hnízdo údajně proinzerovaly firmy z koncernu Agrofert. Jen za roky 2010 a 2013 šlo o reklamu za téměř 280 milionů korun. Německý finanční úřad a následně i čeští policisté pojali podezření, že reklama v takovém objemu byla fiktivní.

Policie prověřuje, zda farma skrze reklamu pomáhala holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i samotné farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry a vůbec existovat.

Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy výše zmiňovaná depeše, řídil přímo Andrej Babiš a případ se nikam neposunul. Finanční úřad tehdy policii vůbec nekontaktoval.

Jenže čeští vyšetřovatelé, kteří od roku 2015 řešili dotaci pro Čapí hnízdo a možný podvod při jejím získání, si objednali znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A do třetice toto podezření zmiňuje zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala.

Andrej Babiš i holding Agrofert nicméně striktně odmítají, že by se kdokoli z koncernu v souvislosti s farmou dopustil trestného činu.

Kromě případu daní už policie uzavřela vyšetřování dotačního podvodu a navrhla žalobci, aby poslal před soud premiéra a jeho rodinu. Žalobce Jaroslav Šaroch o podání obžaloby dosud nerozhodl.