Vyšetřování arbitráže dvou miliardářů a premiérova přítele se odkládá

Bezmála tři čtvrtě roku policie vyšetřovala okolnosti miliardové arbitráže mezi strojařem Janem Světlíkem a jeho byznysovým sokem Davidem Beranem. Vyšetřování ale skončilo s verdiktem: Odloženo. Nikdo stíhaný nebude. Případ otevřel diskusi o fungování rozhodčího soudu, za nímž stojí Radek Pokorný.

Kromě samotných arbitrů, kteří spor mezi Světlíkem a Beranem rozhodovali, celá kauza představovala reputační riziko právě pro právníka Radka Pokorného, přítele premiéra Bohuslava Sobotky.

Miliardový spor totiž řešil rozhodčí soud při Hospodářské komoře, z  něhož se Pokornému coby “pouhému” místopředsedovi podařilo v tichosti vybudovat jednu z nejvlivnějších institucí v zemi (Psali jsme zde »).

Arbitři rozhodli ve prospěch Davida Berana a Světlík se rozhodl – na poli arbitráží – k do té doby výjimečnému kroku: podal na rozhodce i Berana trestní oznámení. O postupech rozhodčího soudu panovaly v zákulisí už dlouhodobě pochyby, Světlík byl ale první, kdo do toho šlápl naplno.

“Souhrnně bych to nazval pokusem o podvod. Máme informace, že rozhodčí nález byl připravený předem, už několik měsíců po podání žaloby,” popsal Světlík pro Neovlivní.cz argumenty pro své trestní oznámení.

Policie případ vzala vážně, po prvotním prověřování dokonce loni zahájila oficiální vyšetřování. Po tři čtvrtě roce nicméně konstatovala, že nikoho stíhat nebude.

“Případ byl odložen,”  potvrdila nyní bez bližších podrobností mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Kontext:

» Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun
» Exšéf Škody Transportation chce být hejtmanem za ČSSD
» Premiér poprvé k miliardové arbitráži: Chci smír
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Světlíkova kauza byla prvním případem, kdy se kriminalisté rozhodli podívat na fungování rozhodčího soudu, který již delší dobu čelí kritice. Druhou obdobnou kauzou je případ Škody Transportation, v níž u “Pokorného” rozhodců stát prohrál přes miliardu korun. Tento příběh policie ještě stále řeší (Psali jsme zde »).

Mezi odbornou veřejností se o důvěryhodnosti rozhodčího soudu vedou diskuse už delší dobu. Řeší se možná podjatost některých arbitrů, vliv velkých advokátních kanceláří, kteří mají u soudu své rozhodce, a příliš velká moci předsednictva soudu. A pak také role Radka Pokorného, který současně sedí ve vedení soudu a zároveň zastupuje firmy ve sporech proti státu. Jako například zmiňovanou Škodu Transportation.

Rozhodčí soud  se do veřejných přestřelek nikdy nepouštěl, nekomentoval ani Světlíkovo trestní oznámení. “Jakýmkoli vyjádřením rozhodčího soudu by mohla být porušena jednak zásada neveřejnosti, a také zásada rovného postavení sporných stran. Tento princip musí být zachován zvláště v tomto případě, kdy strany mohou ještě činit ve věci právní úkony a jakékoliv vyjádření rozhodčího soudu by mohlo být chápáno jako zvýhodnění postavení některé strany sporu,” tlumočila stanovisko tajemnice soudu Marie Moravcová.

Spory nekomentoval ani sám Radek Pokorný: “Víte, že rozhovory neposkytuji. A nehodlám na tom nic měnit.”

Mimochodem spor o akcie Vítkovických železáren mezi Světlíkem a Beranem není ani verdiktem arbitráže ukončen. Světlík se obrátil na civilní soud a nejvleklejší obchodní válka českého byznysu tak dál pokračuje.