Policie: Pozor na to, jak mluvíte o vládě!

Policie Karlovarského kraje na svých oficiálních stránkách varovala uživatele sociálních sítí, že pokud budou “nevhodnými výrazy” komentovat počínání vlády v souvislosti s Covid-19, můžou být trestně stíhaní. Není zřejmé, zda šlo o soukromou iniciativu mluvčí kraje nebo jednala z pokynu svého šéfa.

Vláda Andreje Babiše čelí kvůli svému chaotickému postupu v boji s koronavirovou nákazou kritice. Policie v Karlovarském kraji upozornila, že pokud bude kritika na sociálních sítích “extremní” a výrazy “nevhodné”, hrozí jejich autorům trestní stíhání.

Zde je oficiální prohlášení z webových stránek karlovarské policie, které podepsala Eva Valtová:

“Aktuální situace s opatřením v souvislosti s COVID-19 s sebou nese i zvýšený počet různých nesouhlasných vyjádření, která se jejich zastánci snaží šířit nejen osobně, ale také na veřejných sociálních sítích, či na internetových fórech.

Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením, nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují. Svým hanlivým výrokem mohou naplnit skutkovou podstatu hned několik trestných činů a vystavit se tak trestnímu stíhání. Mohou se tak dopustit například Podněcování k trestnému činu, Vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci či Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Pachateli pak může ve většině případech hrozit až dvouletý trest odnětí svobody.

Na tento způsob nevhodné komunikace se zaměřují kriminalisté, kteří se specializují na počítačovou kriminalitu a v případě, že prokazatelně dojde k porušení zákona, tak zasáhnou. Každý by si měl uvědomit, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný.

nprap. Eva Valtová
20. 4. 2020”

Mluvčí Valtová zatím neodpověděla na dotaz Neovlivni.cz, zda šlo o její vlastní iniciativu nebo pokyn nadřízených.

Ve středu večer pak policie vydala veřejné prohlášení, v němž text dokumentu napraporčice Valtové označila za nešťastný. Tvrdí, že souvisel s obviněním recidivisty, který vyzýval k podříznutí jednoho z ústavních činitelů. “Omlouváme se za nešťastně formulovanou tiskovou zprávu karlovarské policie, která bez znalosti kontextu působí nevhodně. V pozadí sdělení je vyšetřování závažného trestného činu nebezpečného vyhrožování předním ústavním činitelům, což ve zprávě chybí,” tvrdí policie.

Policejní vzkaz nicméně bude muset řešit GIBS, kam se obrátili právníci Vendula a David Záhumenští. Ti už stojí za žalobou na stát kvůli vyhlášení nouzového stavu.

“Milí policajti, nezvykejte si, že si budete vyskakovat na občany. Nemáme totalitní, ale právní stát. Nebudete nás šikanovat na ulicích ani zastrašovat jak za Husáka nebo ještě lépe za císaře pána. Vaše nehorázné počínání už má na stole GIBS,” napsala Vendula Záhumenská.

 

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických