Policie prověří, proč nikdo nezpozorněl, když se střelec vyzbrojoval

Student, který vraždil na univerzitě, nakoupil a registroval v krátkém čase sedm zbraní, včetně brokovnice a samopalu.

Policie připustila, že se “někde stala chyba”, když si čtyřiadvacetiletý student filozofické fakulty letos zjara zaregistroval hned sedm zbraní, aniž by to někomu přišlo divné.


Zásah na filozofické fakultě Zdroj: Video policie ČR

Na tiskové konferenci pražské policejní správy policisté uvedli, že šlo o selhání. “Prověříme, zda šlo o selhání systému, nebo jednotlivce,” citovaly SeznamZprávy šéfa pražské policie Petra Matějčka.

Jak už jsme popsali, mezi zbraněmi byl vedle pistolí například samopal nebo brokovnice. Student David Kozák je nakoupil a registroval v krátkém čase. “Nikomu to ale nepřišlo divné, nikomu to nestálo za důkladnější studentův screening či dlouhodobější monitoring,” uvedli jsme v pátek.

Policie také oficiálně potvrdila informace Neovlivní.cz, že střelec shromáždil celý arzenál zbraní. A postupně ho nanosil do školy. Další zbraň, kterou byla podle následné balistické expertizy spáchána nedávná vražda otce a jeho dvouměsíční dcery v Klánovicích, pak policie našla u něj doma.


ČTĚTE TAKÉ: Střelec si na jaře registroval sedm zbraní. Nikoho to nezarazilo


Ministr vnitra Vít Rakušan v té souvislosti uvedl, že ve sněmovně je ve třetím čtení novela zákona o zbraních, která do jisté míry dopadne na držitele zbraní. Zpřísní se totiž podmínky pro uchazeče o zbrojní průkaz.

“Budou zpřísněny lékařské prohlídky, což je v tomto zákoně také. Vyžadováno bude speciální psychologické posouzení,“ uvedl ministr.

Zákon přitom začal vznikat dávno před čtvrtečním masakrem na pražské univerzitě. Fialova vláda jej schválila už letos v květnu.

Novela počítá také s tím, že nově by policie měla možnost zabavit zbraň tomu, kdo bude někomu vyhrožovat na sociálních sítích. “Policie bude oprávněna preventivně zajistit zbraň na základě bezpečnostních informací, například vazby na extrémistické skupiny, výhrůžky násilím na sociálních sítích,” řekl Rakušan.

Obchody se zbraněmi také budou mít nově povinnost oznamovat policii podezřelé nákupy, například právě i nestandardní množství. Lékaři zase nově mají mít přístup do centrálního registru zbraní, aby mohli ověřit, zda jejich pacient je či není držitelem zbraně.

Zdroj náhledové foto: Policie ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email