© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policie začala oficiálně prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo českého premiéra Andreje Babiše, nedoprovázely daňové úniky. Jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty.
Už více než tři roky pražská policie vyšetřuje dotační podvod, kvůli kterému stíhá českého premiéra Andreje Babiše a jeho nejbližší příbuzné. Případ kriminalisty dovedl k dalším podezřením: konkrétně jde o hospodaření farmy Čapí hnízdo a možné daňové úniky s ním spojené.
Ačkoli informace o možných daňových deliktech měla policie k dispozici už nejméně rok, teprve před pár týdny dostal případ vlastní spisovou značku. A teprve po tomto kroku se mohlo formálně rozjet prověřování.
To, že se policie začala případu samostatně věnovat, potvrdil pro Neovlivní.cz mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. “Případ, na který se ptáte, je již vedený pod samostatnou spisovou značkou,” uvedl.
Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením Farmy Čapí hnízdo přitom poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.
Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i samotné farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Andrej Babiš a případ se nikam neposunul.
Následně si česká policie, která od roku 2015 řeší dotaci pro Čapí hnízdo, objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A do třetice toto podezření zmiňuje zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala.
Jenže po celý loňský rok se fakticky nedělo nic. “Případ stál. Státní zástupce mu dlouho nepřidělil spisovou značku, takže vlastně případ neexistoval,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.
Jestli se teď podaří podezření z daňových úniků objektivně vyšetřit, to není vůbec jisté. V policii proběhly rozsáhlé personální výměny. Policejní šéfové, kteří kauzu Čapí hnízdo v pozicích manažerů rozjížděli, už ze svých funkcí odešli. Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil zase čelí dlouhodobě tlakům, mimo jiné právě ze strany svých nových nadřízených. A pod tlak se dostal i státní zástupce, který jeho práci dozoruje.
Lhůta, do kdy má policie rozhodnout, zda navrhne žalobci postavit premiéra k soudu v dotační kauze, uplyne koncem března. Na prověření možných daňových úniků lhůta stanovena nebyla.