Policie řeší dezinformační příspěvek, který sdílela senátorka Hamplová

Hygiena nařídila mimořádná vyšetření kvůli tuberkulóze, šířila senátorka. Hygienici to popřeli, Hamplová následně příspěvek smazala.

Policie oznámila, že se zabývá šířením lživého příspěvku o údajných mimořádných kontrolách na tuberkulózu, kterou podle řetězových mailů měli nařídit olomoučtí hygienici. Zprávu sdílela na svém facebookovém profilu senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která údajná vyšetření dala do souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků v regionu.


Foto: Jana Zwyrtek Hamplová

“Určitě za to nemůže migrace z Afriky a z východu… Určitě ne. Ta tuberkulóza sem “spadla z oblakov”. Je mi z toho, jak nás na jedné straně tlačili do testovacích vakcín, a na druhé nás všemu příchozímu vystavují, lidsky zle…PS: Obyvatelé Olomouckého kraje, kde probíhá výcvik ukrajinských vojáků, dnes obdrželi dopisy od “hygieny”, v nichž všechny žádají, aby se nechali neplánovaně vyšetřit na tuberkulózu,” napsala v úterý senátorka.

Hygienici ale obratem oznámili, že nic z toho není pravda a žádná vyšetření nenařídili. Za lež označil informaci i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

“KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou emailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,” stojí v prohlášení hygieniků z Olomouckého kraje.

Případ řeší policie, která oznámila, že zjišťuje, zda šířením zprávy nebyl spáchaný trestný čin.

“Aktuálně prověřujeme lživé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území. Zjišťujeme zda nedošlo ke spáchání trestného činu,” uvedla policie.


Dnes už smazaný příspěvek senátorky Foto: Archiv Neo

Poté, co byla Jana Zwyrtek Hamplová během úterý usvědčena ze šíření dezinformace, svůj příspěvek na facebooku senátorka a advokátka smazala. Omluvila se. Ale tvrdí, že jí mohl přijít příspěvek schválně, aby ji poškodil.

“Musím se omluvit za příspěvek o tuberkulóze na Olomoucku. Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu – zkušenost,” prohlásila senátorka.

Zdroj náhledové foto: Jana Zwyrtek Hamplová

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email