Policie začala rozdávat obvinění v kauze Čapí hnízdo

Dvacet dní poté, co Sněmovna zbavila imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka kvůli podezření z dotačního podvodu, se případ Čapího hnízda dostal do další fáze. Policie nachystala texty obvinění a v těchto dnech je podle zjištění Neovlivní.cz začíná rozesílat a předávat jednotlivým aktérům případu.

Kdo z Babišových příbuzných a jeho manažerů už obvinění dostal a koho to teprve čeká, zatím není oficiálně známo. Policie i státní zastupitelství odmítají o vývoji případu cokoli zveřejňovat.

Mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová na přímý dotaz, zda už bylo sděleno obvinění konkrétním osobám, pouze uvedla: “Toto bych ještě nekomentovala.”

Kontext:

» Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí ztracené dokumenty
» Předvolební déjà vu: Čapí hnízdo není Kubiceho zpráva
 » Babiš je bez imunity. Obvinění nyní hrozí jeho dětem i manželce
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

A mlčí i hlavní politické figury – Babiš i Faltýnek. Dotaz, zda už si převzali obvinění, ponechali bez odpovědi.

Deník Neovlivní.cz už před časem informoval, že trable s policií čekají manželku lídra hnutí ANO Moniku, děti z prvního manželství Adriana a Andrej a švagra Martina Herodese.  Sám politik je loni pod tlakem označil za utajené vlastníky Farmy Čapí hnízdo v době, kdy čerpala dotace z veřejných peněz.

Policie je ale přesvědčena, že šlo jen o fintu, aby se firma tvářila jako společnost nezávislá na Agrofertu a mohla tak získat dotaci, na kterou by jako součást holdingu neměla nárok. Před žádostí o dotaci farma patřila do Babišova koncernu a vrátila se tam poté, co přestaly platit dotační podmínky.

Obvinění všem čtyřem Babišovým příbuzným – včetně švagra Herodese, který se do obchodu s akciemi farmy zapojil – hrozí mimo jiné proto, že podle policie znali pravdu.

“Všichni kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií, a že žádné akcie ve skutečnosti nekoupili ani je nepřevzali,” napsala policie v dokumentech, které předala Sněmovně, když žádala o Babišovo a Faltýnkovo vydání k trestnímu stíhání.

A ve stejné pozici jsou i Babišovi manažeři, kteří se podle policie do dotačního podvodu zapojili. Celkem jde o jedenáct lidí.