© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policie v pátek ráno zatkla bývalého náměstka civilní rozvědky Zdeňka Blahuta. Je podezřelý ze zneužívání fondů rozvědky. Kvůli kauze se policie zajímá i o exministra vnitra Milana Chovance, pod něhož rozvědka gesčně spadala. Blahut také platil za jeho klíčového spojence. Chovanec ale z ničeho obviněn není.
“Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu dle § 205 odst. 1, 5 písm. a) tr. zákoníku a zneužití pravomoci úřední osoby,” uvedl k případu žalobce Marek Bodlák.
Civilní rozvědka čelí rozsáhlému vyšetřování, jak hospodaří s penězi od loňského roku. Případ už stál křeslo šéfa služby Jiřího Šaška, který je také vedený mezi podezřelými.
Vyšetřování přitom nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ má jasné politické pozadí, kdy jde o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem.
Na začátek jasná fakta:
– rozvědka spadá pod ministra vnitra, kterým byl v Sobotkově vládě socialista Milan Chovanec, známý svým vypjatým vztahem k lídrovi ANO Andreji Babišovi,
– premiér Babiš rozvědku už od dva roky podezřívá, že se v minulém volebním období pod taktovkou ČSSD podílela na diskreditačních akcích proti jeho osobě, konkrétně jejím lidem připisuje autorství twitterového účtu Julius Šuman,
– po nástupu Babišovy administrativy odešel z rozvědky klíčový muž, náměstek služby Zdeněk Blahut, blízký spojenec Milana Chovance. Blahuta nahradil načas Radek Musílek, muž, který se sám veřejně chlubil svým vztahem k premiérovi. Poznali se v minulosti při vyšetřování kauzy Unipetrol,
– a právě Musílek podal trestní oznámení, že se v éře Chovance ve službě zpronevěřila obří suma peněz (skoro 800 milionů) a nadto nakoupila techniku, kterou podle zákona vůbec nemá mít.
A pro pochopení příběhu je také dobré mít na paměti, že tajné služby ne vždy dělají všechny věci v souladu se zákonem. Ne vždycky mohou do posledního haléře vyúčtovat peníze, které na jednotlivé akce využívají. A ne vždycky to jsou legální peníze, které procházejí účetnictvím.
Konkrétně civilní rozvědka čelila podezření z nehospodárného zacházení s penězi v minulosti hned několikrát. Jednak před lety při výstavbě svého nového sídla, pak třeba kvůli výkupnému za dvě dívky unesené v Pákistánu. Tehdy se prověřovalo podezření, zda se část výkupného cestou “neztratila”. Ani jedna z věcí se nakonec nepotvrdila.
Tentokrát je podezření zřejmě nejvážnější. Svědčí o tom i fakt, že odstavení ředitele služby Šaška prozatím “přikryla” i sněmovní komise pro kontrolu rozvědky. A to včetně opozičních poslanců. “Důvody, které ministra vnitra k postavení pana ředitele mimo službu, jsou v tuto chvíli akceptovatelné,” potvrdil Neovlivní.cz šéf komise Pavel Blažek (ODS).
Konkrétně jde o to, že několik lidí ze služby (shodou okolností spojovaných s ČSSD) je podezřelých, že jim z nákupů služeb a techniky pro rozvědku zůstávaly peníze bokem. A ne málo, podle Musílkova trestního oznámení skoro tři čtvrtě miliardy. Policie už rok a půl vyšetřuje, zda se tak skutečně dělo. A pokud ano, šly peníze do soukromých kapes nebo se z nich financovaly černé akce služby?
A dalším směrem vyšetřování je podezření, že lidé ze služby pracovali proti lídrovi hnutí ANO a využívali k tomu i takzvanou operativní techniku, například legendární Agátu. To jim zákon zakazuje, protože rozvědka smí působit jen v zahraničí a směrem ven. Nesmí provádět žádné operace na území České republiky.
Jak připouští i šéf kontrolní komise Blažek, podezření se pro tuto chvíli jeví jako velmi vážná. Ovšem částečně je devalvuje fakt, že jej rozpoutali lidé spojení s hnutím ANO a jejich lídrem Andrejem Babišem. Ten se spiknutí špionů v režii některých sociálních demokratů snaží neúspěšně dokázat už měsíce.