Policie ukončila vyšetřování Čapího hnízda. Zkusí dostat premiéra před soud

Policie ukončila vyšetřování případu Čapí hnízdo – dotační kauzy Andreje Babiše. Policejní komisař Pavel Nevtípil, který Babiše a jeho rodinu v kauze vyšetřoval, hodlá podle zjištění Neovlivní.cz žalobci navrhnout, aby českého premiéra postavil před soud.

Po třech letech vyšetřování dospěla policie k závěru, že dotace pro luxusní komplex Andreje Babiše Čapí hnízdo byla získána podvodně. A nejvlivnější český politik by měl stanout před soudem.

“Vyšetřování bylo skončeno a policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spis a učinit návrhy na doplnění vyšetřování,” uvedl pro Neovlivní.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

K tomuto tématu:
» Policie prověřuje daňové úniky premiérovy farmy
» Nevtípil chce dostat Čapí hnízdo k soudu. A přišel útok
» Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel
» Zlom: Syn Andreje Babiše promluvil

Případ premiérova syna Andreje Babiše mladšího hodlá policie řešit samostatně. “Ohledně jednoho z obviněných byla věc vyloučena k vlastnímu řízení,” potvrdil Cimbala.

Policie nyní formálně ukončila vyšetřování, až obvinění uplatní své případné námitky, předá spis státnímu zástupci. Podle informací Neovlivní.cz je komisař Pavel Nevtípil připraven navrhnout žalobci, aby premiéra a spol. postavil před soud.

Žalobce mu ale nemusí vyhovět, v tuto chvíli tedy není zdaleka jisté, že premiér skončí před soudem.

V příběhu jde padesátimilionovou dotaci z EU. Farma Čapí hnízdo ji inkasovala, ač na ni podle názoru policie neměla nárok. Nešlo o malý a střední podnik, jimž byla dotace určena. Z holdingu Agrofert byla Farma Čapí hnízdo podle názoru policie vyvedena účelově, aby dosáhla na dotaci.

Syna, stejně jako další děti a zetě, do příběhu zatáhl sám politik. Při grilování ve Sněmovně v roce 2016 oznámil, že v rozhodné době čerpání dotace Čapí hnízdo ovládaly jeho děti z prvního manželství a také švagr, který držel podíl jeho ženy a dvou mladších dětí. Důkazy, že skutečně drželi akcie farmy, se ale nepodařilo dohledat, klíčové dokumenty se údajně ztratily.

Sám Babiš mladší o svém podílu v Čapím hnízdem promluvil jedinkrát, v pořadu Zvláštní vyšetřování reportérů Slonkové a Kubíka. Řekl tehdy, že sice podepsal nějaké papíry, ale netušil jaké. Zároveň také řekl, že jej otec kvůli policejnímu vyšetřování poslal proti jeho vůli na Krym. “Můj otec, chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,” uvedl Andrej Babiš mladší (více zde »).

Junior má švýcarské občanství a podle dostupných informací se zdržuje s matkou v Ženevě. Sice vzkázal, že chce vypovídat o svém údajném únosu na Krym, poté co jej navštívil otec-premiér se ale Andrej Babiš mladší odmlčel. České policii se doposud nepodařilo s ním navázat kontakt.

O tom, že jeho případ navrhne komisař Pavel Nevtípil vyloučit do samostatné větve, informoval deník Neovlivní.cz už v lednu. S tím, že Nevtípil je připravený podat návrh na obžalobu Andreje Babiše, jeho manželky a dcery z prvního manželství. „Řekl, že je případ v podstatě hotový. Potřebuje prý doplnit ještě pár drobností a pak navrhne státnímu zástupci, aby všechny – kromě premiérova syna – obžaloval. Syn stále není k zastižení, tak ho chce řešit samostatně,” popsal tehdy Nevtípilovy plány jeden z jeho kolegů z pražské policie.

Sám Nevtípil s médii dlouhodobě nekomunikuje. Rovněž státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ dozoruje a posvětil Nevtípilovi všechna obvinění, nechtěl veřejně žádné souvislosti vyšetřování řešit. „Nezlobte se, ale nebudu s vámi mluvit,” reagoval na žádost o rozhovor, zda vyhoví případnému Nevtípilově návrhu na podání obžaloby.

SPECIÁL
 » Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda