Policie v kauze SŽDC zasahuje i v bývalém Řebíčkově Viamontu

Další firmou, kam si protikorupční policie během úterního dopoledne přišla pro dokumenty k zakázkám státní Správy železniční dopravní cesty, je podle zjištění Neovlivní.cz bývalá stavební společnost exministra Aleše Řebíčka Viamont. Dnes se ústecká firma jmenuje Strabag Rail a sídlí v Ústí nad Labem. V souvislosti se zásahem policie už obvinila šest lidí a tři firmy.

Zásah ve společnosti Strabag Rail potvrdila na dotaz Neovlivní.cz asistentka firmy. “Ano, policisté tu od rána jsou. S nikým ze zástupců vedení firmy nyní není možné mluvit, jsou po budově a asistují policii,” uvedla asistentka.

Mohlo by vás zajímat:

» Úplatky v mýtě? Policie otevřela případ z Paroubkovy éry
» Už žádné rozhodčí doložky, řekl ministr Ťok
» Premiér poprvé k miliardové arbitráži: Chci smír

Server Aktuálně.cz uvedl, že další firmou, kam policie ráno dorazila, je pražská pobočka projektantské společnosti Sudop . Ta má podle webu prakticky monopol na projektování tratí pro státní SŽDC.

Policie podle oficiální zprávy v rámci zásahu vyšetřuje trestné činy spojené se zadáváním zakázek na SŽDC, které byly financované z dotací Evropské unie. Přímo v centrále SŽDC si kriminalisté vyžádali dokumentaci k deseti veřejným zakázkám. Správa železniční dopravní cesty je státní organizací, která má jako investor za stát na starost mimo jiné výstavbu tratí.

Rakouský Strabag vstoupil do Viamontu poté, co se firma bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka ocitla po jeho odchodu z politiky na pokraji krachu a stáhla se ze stavebního byznysu. Stavební divizi Viamont DSP koncern Strabag ovládl v roce 2010. Viamontu se nejvíc dařilo v době, kdy byl Řebíček ministrem. Tehdy firma získávala nejvíc stavebních zakázek od státu.