Policie vyšetřuje, jak mohl Forejt dostat prověrku

Čtvrt roku po odchodu Jindřicha Forejta z prezidentské kanceláře policie řeší, jak je možné, že dlouholetý ředitel hradního protokolu dostal bezpečnostní prověrku. Ukazuje se totiž, že prověrka neproběhla standardně a Forejt ji vůbec neměl dostat. Jindřich Forejt odešel poté, co jej skupina mužů začala vydírat kompromitující nahrávkou ze soukromí.

Odchodem z Hradu pro Jindřicha Forejta případ neskončil, i když se o to sám snažil. Aby se pojistil, že se mu už nikdo nebude přehrabovat v soukromí, po své rezignaci vrátil Národnímu bezpečnostnímu úřadu prověrku. I přesto, že si tak prakticky zavřel dveře do Vatikánu.

K tématu:
»Další kompro? Lidé z kauzy Forejt mluví o členovi vlády
» Rekonstrukce: Forejtovo soukromí nabízeli za miliony, pak slevili
» Eskort na Hradě a výbuch v podhradí. Případ Forejt spustil tajné vyšetřování

Jenže ani tak nezabránil tomu, aby policie otevřela otázku, jak vůbec mohl Jindřich Forejt před lety prověrku dostat. Bezpečnostní prověrky uděluje NBÚ lidem, kteří přicházejí do styku s utajovanými informacemi. Prověrku nemá dostat nikdo, kdo má ve svém životě Pandořinu skříňku, skrze niž by jej bylo možné vydírat a dostat se k citlivým údajům.

Dnes je jisté, že Jindřich Forejt svou Pandořinu skříňku měl. A přesto mu NBÚ, který ji kvůli zatajené třicet let staré nehodě odmítl dát například kancléři Vratislavu Mynářovi, prověrku udělil.

Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že Forejt získal prověrku jen díky tomu, že se v jeho případě neprovádělo takzvané zpravodajské šetření. To v praxi znamená, že tajná služba BIS dotyčného proklepne, poptá se mezi jeho známými, probere se jeho minulostí a výsledek pak předá NBÚ.

V případě Forejta se ovšem zpravodajské šetření nekonalo. “Nikdo se jeho soukromím v rámci prověrky nezabýval,” uvedl bezpečnostní zdroj obeznámený s Forejtovou prověrkou.

Není to sice nezákonný postup, ale jde proti smyslu celých prověrek. Jak se to mohlo stát,kdo a proč vyšel bývalému oblíbenci Václava Klause i Miloše Zemana, teď mimo jiné zjišťují policisté, kteří vedou superutajované vyšetřování nastartované kauzou Forejt. O vyšetřování jsme psali v této zprávě ».

Národní bezpečnostní úřad ani BIS případ prověrky Jindřicha Forejta nekomentují. “Nevyjadřujeme se nikdy k žádné prověrce,” prohlásil mluvčí NBÚ Radek Holý.

Kdo na Hradě usilovně mydlil řediteli protokolu schody? Kdy začal dělat vážné přehmaty? A jakou roli v jeho odchodu sehrál Gorbačov? Detaily kauzy Jindřich Forejt najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz.