Platby za přípravu Babišovy EET bude vyšetřovat policie

Babišův klíčový zákon o zavedení elektronické evidence tržeb ještě ani nebyl schválený a projekt už míří na stůl policie. Deník Neovlivní.cz zjistil, že žalobci řeší trestní oznámení, které bylo na ministerstvo financí podáno kvůli podezření, že Babišův úřad při přípravě projektu neoprávněně vyplácel miliony korun.

Vyšetřování plateb za přípravu projektu elektronických pokladen – vlajkové lodi ministerstva financí – odstartoval anonymní oznamovatel, který podle zjištění Neovlivní.cz zpracoval detailní trestní oznámení. A to pro podezření z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Původně bylo trestní oznámení adresováno do rukou vrchní státní žalobkyně Lenky Bradáčové, kvůli výši případné škody nakonec na vyšetřování bude dohlížet obvodní státní zastupitelství. “Věc byla postoupena na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1,” potvrdila Bradáčová.

• Plné znění trestního oznámení jsme jako dokument zveřejnili zde »

Zdroj: Z videopozvánky ministerstva financí na seminář 'Elektronická evidence tržeb'.

Z videopozvánky ministerstva financí na seminář ‘Elektronická evidence tržeb’.

Oznamovatel v trestním oznámení, které má deník Neovlivní.cz k dispozici, píše, že škodu způsobili zaměstnanci resortu financí. “V rozporu s příslušnými ustanovení zákona č. 218/2000, 320/2001 a tím i 147/2004 zadali veřejné zakázky a proplatili výdaje související s projektem elektronické evidence tržeb. Přičemž je zřejmé, že tyto výdaje nejsou podloženy zvláštním zákonem a proto byly vyplaceny v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech. Uvedeným postupem došlo současně k porušení rozpočtové kázně ve výši doposud proplacených výdajů a souvisejícího penále. Státu tak vnikla škoda v rozsahu více než milion korun,” stojí v trestním oznámení.

Ministerstvo financí tvrdí, že jeho postup při vyplácení peněz byl v pořádku. “V rámci interních procesů byla otázka vynakládání finančních prostředků samozřejmě řešena. Veškeré v minulosti vyplacené náklady byly vynaloženy v souladu s právními předpisy,” reagoval šéf tiskového odboru resortu Michal Žurovec.

K tomuto tématu:

» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab» Elektronické pokladny a mapa střetů zájmů AB
» Rozhovor s Karlem Havlíčkem: O jednání s Babišem a elektronické evidenci tržeb
» S první dámou Prazdroje o pivu, ženách a registračních pokladnách

Tomu, že trestní oznámení není zcela slepou střelou a může ministrovi Babišovi připravit nepříjemné okamžiky, ale nasvědčuje zářijový výrok premiéra Bohuslava Sobotky. Ten v Otázkách Václava Moravce pochybnosti ohledně proplácení přípravy projektu EET potvrdil, když řekl: “Ministerstvo financí teď zastavilo přípravu systému. Dost dobře není možné, aby se vypisovala výběrová řízení, pořizovalo se vybavení pro státní pokladnu, když není schválený zákon. V tuto chvíli je to obezřetný a podle mého názoru správný postup.”

Trestní oznámení obsahuje i několik konkrétních případů, v nichž resort financí přípravu EET proplatil. Jde například o zakázku na strategické řízení komunikace k pokladnám, zakázku na expertní ICT a projektovou podporu EET či vytvoření loga a sloganu pro e-tržby.cz.

V krátké době jde o druhé trestní oznámení, které míří na aktivity spojené s ministrem financí a lídrem ANO Andrejem Babišem. Naposledy minulý týden opět anonym poslal policii podnět kvůli podezření, že při získání evropských dotací na výstavbu politikova areálu Čapí hnízdo šlo o podvod (psali jsme zde »). V obou případech oznamovatelé uvádějí, že v anonymitě zůstávají proto, že se bojí.

“Vzhledem k tomu, že jde o trestnou činnost páchanou na základě příkazu současného ministra financí a místopředsedy vlády, oznamovatel z důvodu obavy o zdraví a život sebe a své rodiny neuvádí podrobnější informace o své osobě,” zdůvodnil své obavy oznamovatel v případě EET.