Policie vyslechla Babišova manažera. Potvrdil podvod s dotací

Dotace na toastový chleba neměla být udělena, na nové lince Penamu nebylo nic inovačního, uvedl na policii bývalý provozní šéf Babišových pekáren.

Michal Miksche byl provozním ředitelem v pekárenském Penamu premiéra Andreje Babiše. Firmě, která získala sto milionů z unijních peněz na inovační linku.

„Inovačního ale na lince není vůbec nic,“ řekl Michal Miksche pro říjnový tištěný časopis Neovlivní.cz. „Všechno, co linka měla splňovat, bylo aplikováno již dlouhá léta před tím, a to přímo v Liekenu.“ Pekárna v německém Liekenu patří rovněž českému premiérovi.

Poté, co se Mikscheho svědectví objevilo na Neovlivní.cz, vložila se do případu policie. Specializovaná policejní složka vyšetřuje už několik měsíců zjištění z auditu Evropské unie pro premiérův holding Agrofert. Mezi nimi i dotaci pro výrobu toastového chleba z Penamu.

“Policie si mě předvolala na výslech. Zopakoval jsem, co jsem již uvedl,” potvrdil nyní Miksche. O detailech ale mluvit nechtěl: “Podepsal jsem, že nebudu dál šířit detaily výslechu.”


ČTĚTE TAKÉ: Babišův manažer promluvil

Policie chystá výslech k dotaci pro Penam


Policie ani státní zastupitelství vyšetřování nijak nekomentují. “K vámi dotazované věci obecně sděluji, že státní zastupitelství nemůže komentovat jakékoli úkony, jež by zamýšlel policejní orgán v průběhu řízení provést,” reagoval na dotazy ohledně Mikscheho svědectví státní zástupce Boris Havel, který na práci policie v této kauze dohlíží.

Mikscheho svědectví je přelomové. Jednak je to poprvé, co někdo z manažerů holdingu premiéra Andreje Babiše promluvil o tom, jak to ve firmě chodilo s dotacemi. A za druhé jeho slova potvrzují závěry auditu Evropské unie, který jasně konstatoval, že dotace na inovační výrobní linku pro “mechový” toastový chleba Penamu neměla být přidělena.

Jako jeden z klíčových důvodů, proč Evropská unie odmítla dotaci proplatit, bylo zjištění auditorů, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Lieken. Nyní to samé potvrdil do policejního protokolu i bývalý Babišův manažer Miksche.

Premiérův holding navzdory svědectví bývalého ředitele Mikscheho trvá podle mluvčího Karla Hanzelky na svém: „Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem.”

Kvůli toastové dotaci přitom premiérův byznys čelil kritice už dávno před tím, než ji začal vyšetřovat Brusel a policie.

V roce 2016 jsme vypátrali, že Babišovi manažeři prolobbovali v Bruselu změnu pravidel pro čerpání dotací v programu OP PIK, aby se velké firmy dostaly k většímu balíku unijních peněz. Bez tohoto kroku by Penam dotaci nezískal, a ani další firmy z holdingu.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Takových okamžiků jsem při popisování politických kauz nezažila mnoho. V případě dotace na premiérův toastový chleba se to stalo: někdo “zevnitř” promluvil. O to víc je svědectví Michala Mikscheho unikání. Co přesně mi bývalý Babišův manažer prozradil? A co to pro premiérův holding může znamenat? Ještě pár dní si můžete předplatit říjnový časopis, kde se to dozvíte.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email