© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policie začala tiše zkoumat minulé finanční operace v těžební společnosti OKD, která tento týden skončila v úpadku. Kriminalisté prověřují podezření, jestli v uplynulých letech nebyly ze společnosti nezákonně vyváděny stovky milionů korun.
O “tunelování” OKD hovoří několik dní staré trestní oznámení miliardáře Pavola Krúpy, který má o doly zájem. Jak ale zjistil deník Neovlivní.cz, už před pár týdny a nezávisle na tomto trestním oznámení policie sama rozjela vyšetřování.
Poslední vývoj: |
» Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny |
» Analytický portrét: Drahý Zdeněk Bakala. Příběh self-made mana |
Případu se věnují kriminalisté pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jeho šéf Ivo Ištvan nicméně na dotaz redakce odmítl ke kauze cokoli říkat.
“Nebudeme tento případ nijak komentovat. Obecně platí, že se k případům v přípravném řízení nevyjadřujeme,” konstatoval státní zástupce Ištvan.
Vysoce důvěryhodný zdroj Neovlivní.cz sdělil, že vyšetřování se týká finančních operací majitelů dolů. U nich existuje podezření, že ve výsledku poškodily OKD. “Jde o hned několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře. Například jde o to, že si firma na výplatu dividend brala úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány. Vyšetřování je ale na samém začátku, proto nelze detaily zveřejňovat,” uvedl zdroj.
Majitelé OKD, mezi které do letošního února prostřednictvím společnosti NWR patřil především miliardář Zdeněk Bakala, doposud veškerou kritiku ohledně hospodaření firmy odmítali. Bakalův mluvčí Roman Frkous nedávno zveřejnil čísla, podle nichži akcionáři NWR investovali za deset let do nových technologií a ražeb 40 miliard korun, zvýšili mzdy zaměstnanců na 1,5násobek průměrné mzdy a odvedli státu přes 40 miliard na daních a odvodech. Při restrukturalizaci dluhů NWR v roce 2014 pak Bakala investoval do firmy osobně miliardu korun, dodal.
Oproti tomu ale stojí téměř 60 miliard, které OKD vyneslo přímo Bakalovi jako třetinovému majiteli a vyplácené dividendy v době, kdy už společnost mířila ke svému pádu.
Pochybnosti o tom, zda majitelé spravovali doly “s péčí řádného hospodáře”, má i právnička a někdejší náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová. Tu si najali nájemníci bytů OKD, které Bakala navzdory slibům obyvatelům prodal.
“Kromě těch starých operací jako byly například výplaty dividend ve chvíli, kdy na ně společnost neměla, je potřeba prozkoumat i samotný úpadek firmy. Protože pokud se činí operace, v jejichž důsledku firma skončí v úpadku, je to trestný čin,” říká Marvanová.
Upozorňuje navíc na znění privatizační smlouvy, v níž je závazek vytvářet dostatečné rezervy proto, aby nevznikly nároky, které by musel řešit stát. “A taková situace právě nestala a nikdo nemluví o tom, že je to porušení smlouvy a stát může uplatňovat náhradu škody,” dodává Marvanová.
Stát se zatím přihlásil jako poškozený jen k trestnímu případu, který řeší samotnou privatizaci OKD. Ministerstvo financí žádá v procesu jako odškodnění šest miliard korun.
Před soudem stojí ale jen “pěšáci”, kteří prodej OKD za stát takzvaně administrovali. Policie šla od začátku po mnohem větších rybách. Prověřovaný byl především dnešní premiér a tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, respektive jeho role v celé transakci.
Detektivové si dokonce nechali vypracovat analýzu, která měla rozkrýt odpovědnost současného ministerského předsedy i jeho tehdejších vládních kolegů.
Sobotka, ani nikdo jiný z vlády ovšem nakonec obžalováni nebyli. Státním zástupcům chyběly důkazy, že by se v případu dopustili trestného činu.