Policie kvůli twitterovému účtu Šuman žádá o pomoc Google

Anonym skrytý za jméno Babišova řídícího důstojníka z StB před minulými volbami zatápěl premiérovi. Zveřejnil nahrávky i údaje z bank.

Jakkoli to navenek vypadalo, že policie a státní zastupitelství už přestali pátrat po skupině lidí skrytých za anonymním twitterovým účtem Julius Šuman, opak je pravdou. Podle zjištění Neovlivní.cz naopak české úřady požádaly o pomoc globální společnost Google. Snaží se domoci dat, která by je mohla zavést k těm, co Šumanův účet založili.

“Cestou právní pomoci požádala Česká republika firmu Google o data, která by ukázala, odkud a z jaké adresy se účet Julia Šumana zakládal,” uvedl pro redakci zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Informace, že úřady požádaly v kauze Šuman o právní pomoc v zahraničí, potvrdil bez bližších podrobností státní zástupce Pavel Prygl. “V současné době očekáváme vyřízení našich žádostí o právní pomoc. Bez požadovaných informací nelze ve věci spolehlivě rozhodnout o dalším postupu,” uvedl v emailové korespondenci.

Na další upřesňující dotazy ohledně žádosti u společnosti Google už pak Prygl neodpověděl: “Podrobnější odpověď není možné poskytnout.”

Ilustrace: Neovlivní.cz

Na twitterovém účtu, který byl založen pod jménem řídícího důstojníka Andreje Babiše z StB, se postupně před minulými volbami objevovaly informace, které dnešnímu premiérovi zasadily citelný úder a přispěly k jeho vyhazovu ze Sobotkovy vlády. Nešlo o výmysly, ale reálné situace, které odhalovaly a dokazovaly, jak lídr hnutí ve skutečnosti přemýšlí.

Anonymní skupina zveřejnila například zvukovou nahrávku, na níž se politik domlouvá s novinářem ze svého mediálního domu Mafra, jak zdiskreditovat politickou konkurenci. Na další pronášel Babiš peprná hodnocení svých politických odpůrců i nezávislých novinářů. A na dalším záznamu mluvil o tom, jak “naši klekli na FAU”, což dokazovalo nezákonné praktiky Babišovy administrativy při vydávání zajišťovacích příkazů.

A ve finále se pak na Šumanově účtu objevily dokumenty z banky HSBC, které dokazovaly, že dotace pro Čapí hnízdo byla podvodná. Stálo v nich, že úvěrující banka od začátku věděla, že za výstabou luxusního víkendového sídla je Andrej Babiš a jeho Agrofert. Což při vyšetřování nakonec potvrdili i samotní bankéři. Popsali jsme tento týden ZDE.

Andrej Babiš byl aktivitou skupiny skryté pod jménem Julius Šuman krajně rozčilen. A obvinil dlouhou řadu svých odpůrců z autorství účtu, včetně redakce Neovlivní.cz. “Vy jste Šuman,” vmetl autorce textu do obličeje při pokusu o rozhovor.

Babiš rovněž podal na policii trestní oznámení kvůli nahrávkám. Policie ho ale nakonec odložila. “S definitivní platností nebyly v této věci zahájeny úkony trestního řízení. Skutečnost, že dojde k nahrání někoho bez jeho souhlasu, ještě nezakládá trestní odpovědnost,” zdůvodnil to tehdy státní zástupce Martin Černý.

Stejně dopadlo i vyšetřování samotného obsahu nahrávek dnešního premiéra. To, že politik se s novinářem Markem Přibilem ze svého mediálního domu Mafra domlouval na využití informací z takzvaného živého spisu (tedy neukončené trestní kauzy pozn. neo) a tím zneužíval informací policie k politickém boji, se nepodařilo prokázat. Ačkoli na jedné z nahrávek jasně zní, že se lídr hnutí ANO  s novinářem baví nad dokumenty ze spisu, který je z takové neukončené kauzy, důkaz na to není.

Oba muži totiž při výslechu popřeli, že by šlo o živý spis. A nikdo další u hovoru nebyl, obrazový záznam není k dispozici.

Naopak po stopě anonymní skupiny skryté za jméno skutečného důstojníka Julia Šumana vyrazily podle zjištění Neovlivní.cz tajné služby. Pátraly, kdo Babiše nahrával, jaké další nahrávky ještě existují a zda budou vypuštěny do éteru.

“Nejde primárně o to, dostat “Šumana” před soud. Tajné služby jsou tu mimo jiné i od toho, aby se věnovaly případům, kdy se někdo snaží diskreditovat politické představitele třeba tím, že na ně sbírá nahrávky. Může jít o ohrožení bezpečnostních zájmů státu. A zájmem tajných služeb je vědět, kdo za tím stojí,” popsal motivaci tajných služeb již citovaný zdroj.

Jak ale ukazuje zmiňovaná žádost adresovaná Googlu, úřady dodnes tápou. Prověřovaly verzi, že za účtem stojí politická konkurence vše spojení s tajnými službami, žádný důkaz pro to ale nenašly.

Poté, co anonymní skupina zveřejnila na Twitteru první příspěvky proti Babišovi, kdosi se pokusil celou akci zastavit. Hackeři nabourali účet a lidé skrytí za jménem Šuman museli založit nový.

Tehdy jsme vypátrali, že k původnímu účtu měl přístup muž jménem Jan Z. Mluvil o sobě jako o hackerovi, kterého si najímaly tajné služby. Jeho výroky ale nešlo nijak ověřit. Každopádně byl následně v kontaktu s Babišovým novinářem Přibilem i lidmi z hnutí ANO.

Jan Z. shodně s Přibilem mluvili o IP adrese 89.177.186.233, o níž tvrdili, že z ní byly na účet Julia Šumana vkládány protibabišovské příspěvky. Jde o UPC evidovanou na rodinu, o níž Přibil v minulosti psal. V čase ovšem oba muži přicházeli s různými verzemi, kdo Babišovy nahrávky pořídil. A ty si vzájemně protiřečí.

Jednou zmiňují institut kryptoanarchie Paralelní polis, pak sociální demokraty s civilní rozvědkou, následně bývalé policisty spojené s Ivanem Langerem. Ani k jedné z verzí nepředložili žádný důkaz.

Jejich postup proto nejvíc připomínal snahu odvést pozornost a zahltit veřejný prostor spekulacemi.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email